czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 24 kwietnia 2019
  • 29 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 1584

Konferencja o współpracy inspekcji sanitarnej z samorządami

W bielskim Starostwie Powiatowym miało miejsce niecodzienne wydarzenie - konferencja poświęcona współpracy samorządów lokalnych z Państwową Inspekcją Sanitarną.

Konferencja o współpracy inspekcji sanitarnej z samorządami - 25.04.2019 · fot.


W konferencji udział wzięli starosta bielski, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, Urszula Mendera - Bożek Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Jarosław Rutkiewicz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku - Białej.

Jarosław Pinkas, który jest także specjalistą w zakresie chirurgii ogólnej, medycyny rodzinnej, zdrowia publicznego, nauczycielem akademickim oraz profesorem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego podkreślił, że służby sanitarno - epidemiologiczne w tym roku obchodzą jubileusz 100 -lecia powstania, a ich głównym celem od samego początku była ochrona zdrowia publicznego. Wskazał na główne cele jakie stawia sobie Inspekcja Sanitarna: utrzymanie wysokiego poziomu tzw. wyszczepialności, profilaktyka zapobiegająca nadwadze i otyłości, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży oraz poruszył problem powszechnie panującego denializmu czyli modnego ostatnio poglądu życiowego odrzucającego wiedzę, polegającego także na zaprzeczaniu faktom naukowym, sianiu i rozpowszechnianiu bezzasadnych wątpliwości, które uniemożliwiają rozsądne wybory zdrowotne. Taką postawę życiową nazwał epidemią XXI wieku.

Śląski Inspektor Urszula Mendera - Bożek poruszyła istotny problem ognisk zakażeń szpitalnych i właściwych warunków higieniczno - sanitarnych w podmiotach prowadzących działalność leczniczą. Zwróciła szczególną uwagę na rolę higieny, przede wszystkim częstego mycia rąk i powołując się na nagły wzrost bakterii lekoopornych podkreśliła znaczenie higieny i dezynfekcji sal i pomieszczeń szpitalnych.

Jarosław Rutkiewicz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku - Białej w swoim wystąpieniu podkreślił synergizm samorządów i służb sanitarnych w osiąganiu wspólnych celów czyli ochronie zdrowia mieszkańców i zapewnieniu im jak najlepszych warunków życia, pracy, nauki, wypoczynku i rekreacji, a także warunków higieniczno - sanitarnych, w jakich korzystają ze świadczeń zdrowotnych.

Lucyna Majewska naczelnik Wydziału Zdrowia przekazała zebranym informację o zrealizowanych w zakresie promocji zdrowia inicjatywach i przedsięwzięciach , których podjął się samorząd powiatu bielskiego we współpracy z gminami i Państwową Inspekcją Sanitarną.

Podczas spotkania dyskutowano także nad nadzorem nad jakością wody do spożycia, wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Dyrektor Departamentu Higieny Środowiska Anna Kamińska akcentowała, że Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi i aktualizuje internetowy serwis kąpieliskowy, gdzie można uzyskać informacje o jakości wody w danym kąpielisku, czasie trwania sezonu kąpielowego, temperaturze wody, powietrza czy sile wiatru w danym miejscu przeznaczonym do kąpieli.

Jedną z prelekcji poświęcono także edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia oraz współpracy w tym zakresie ze szkołami, przedszkolami i podmiotami leczniczymi.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mediów lokalnych i regionalnych.

Alina Macher, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA