czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 lipca 2022
  • wyświetleń: 3602

[FOTO] Nagrodzili wzorowo prowadzone kroniki OSP

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

9 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach odbył się VI Powiatowy Przegląd Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było połączone z jubileuszem 20-lecia powołania Komisji Historycznej przy Zarządzie Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bielsku-Białej.

Reklama

VI Powiatowy Przegląd Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych - 9.07.2022 · fot. Powiat bielski


Komisja powstała w celu popularyzacji i dokumentowania dorobku pożarniczego, propagowania kronikarstwa, w tym organizacji corocznego przeglądu kronik, a także inspirowania do wydawania publikacji o historii jednostek pożarniczych. Pierwszym przewodniczącym Komisji został druh Władysław Skoczylas z OSP Kozy, a wiceprzewodniczącym Grzegorz Gabor z OSP Bystra.

Komisja przez wszystkie lata dzięki zaangażowaniu jej twórców i aktywnych członków podjęła wiele ciekawych inicjatyw edukacyjnych i historycznych. To dzięki komisji organizowane są do dzisiaj widowiskowe powiatowe zawody sikawek konnych i ręcznych, podczas których prezentowany jest zabytkowy sprzęt. Pierwsze zawody sikawek odbyły się w 2003 roku w Rybarzowicach.

Powstało także wiele albumów, publikacji i monografii, cenionych i wyróżnianych podczas targów i konkursów książek o tematyce historycznej. Komisja zadecydowała, że będzie organizowany co roku powiatowy przegląd kronik OSP. Pierwszy konkurs kronik odbył się w 2008 roku w Rybarzowicach.

Członkowie Komisji Historycznej zapoczątkowali również prowadzenie księgi honorowych osób wyróżnionych najwyższymi odznaczeniami za zasługi dla ochotniczego pożarnictwa powiatu bielskiego oraz księgi honorowej zasłużonych działaczy w powiecie bielskim.

Decyzją Komisji Historycznej ustanowiono prestiżowy tytuł Strażaka Roku Powiatu Bielskiego oraz medal "Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego".

Jubileuszowe spotkanie prowadził przewodniczący Komisji Jacek Tomaszczyk z OSP Zabrzeg, który przypomniał historię powołania komisji, przywitał uczestników i zaproszonych gości oraz przedstawił program spotkania.

Na powiatowym przeglądzie kronik władze samorządowe powiatu bielskiego reprezentowali członek Zarządu Powiatu, komendant OSP Bystra Grzegorz Gabor i radna Rady Powiatu Ewa Kmiecik-Wronowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach, książnicy, która otworzyła swoje gościnne progi dla organizacji jubileuszu tej ważnej i zasłużonej dla ochotniczego pożarnictwa komisji.

W tegorocznym przeglądzie komisja konkursowa pod kierownictwem dr Rafała Dmowskiego, pracownika Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach wyróżniła 6 wzorowo prowadzonych kronik: kronikę OSP Bestwinka, Rybarzowice, Jaworze, Świętoszówka, Bestwina i kronikę prowadzoną przez ZG Powiatowego Związku OSP.

Nagrodzono także fotokronikę OSP Bujaków, kronikę prowadzoną przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Grodźcu, kronikę prowadzoną przez zespół regionalny przy OSP Jaworze i publikację wydaną przez OSP Pisarzowice. Komisja podkreśliła wysoki i wyrównany poziom prowadzonych kronik oraz wyjątkowo cierpliwą i twórczą pracę kronikarzy.

mp / czecho.pl
źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj