Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA

Co, gdzie, kiedy?

  • 12 kwietnia 2019
  • 6 maja 2019
  • wyświetleń: 1588

Wykład "Dubrownik w twórczości literackiej" w Piwnicy Muz

Za nami:

6 maja w "Piwnicy Muz" czechowickiego MDK-u odbędzie się kolejny wykład p. dr hab. Lilianny Miodońskiej Rączki poświęcony Dubrownikowi. Wracamy do tego przepięknego nadmorskiego miasta aby tym razem poznać jego literacko-teatralne oblicze.

W okresie humanizmu i Odrodzenia na chorwackim obszarze językowym zaczęły pojawiać się w coraz większej liczbie utwory poetyckie pisane w języku chorwackim i zupełnie już dojrzałe artystycznie. W pasie nadmorskim, ciągnącym się od Zadaru na północy, po Zatokę Kotorską na południu, każde większe miasto stanowiło odrębny ośrodek kultury.

Literatura tego obszaru miała całkowicie odmienny charakter, gdyż podlegała innym wpływom kulturowym. Tworzono ją według włoskich wzorów renesansowych, a język ludowy był w powszechnym użyciu, obok łaciny i języka włoskiego. Najwspanialszym ośrodkiem stał się Dubrownik, dla którego przełom XVI i XVII w. był najpiękniejszym okresem w jego dziejach - okresem dobrobytu, radosnego życia i niemal niczym niezakłóconego spokoju. W okresie rozkwitu gospodarczego, przerwanego dopiero tragicznym trzęsieniem ziemi w 1667 r., powstały najwybitniejsze dzieła pisarzy dubrownickich.

Dubrownik

aka / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.