Co, gdzie, kiedy?

  • 24 marca 2024
  • 8 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 5145

"Czelowie - panowie na Czechowicach". Kwietniowy wykład w Piwnicy Muz

Za nami:

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na kwietniowy wykład Jacka Cwetlera w Piwnicy Muz. Tym razem jego tematem będą "Czelowie - panowie na Czechowicach".

Czechowice, zamek Czelow, spichlerz, lata 80-te XX w
Czechowice, zamek Czelów, spichlerz, lata 80-te XX w. · fot. Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach


O rodzinie Czelów Jacek Cwetler pisał między innymi w artykule "Czechowicki i dziedzicki miszmasz", który ukazał się w grudniu 2022 roku w ramach cyklu portalu czecho.pl "Historyczne ciekawostki". Ich nazwisko pojawiło się w kontekście zbiorów czechowickiej Izby Regionalnej, a konkretnie - jednego z maszynopisów najprawdopodobniej z powojennych lat, autorstwa Karola Mazurka i Stanisława Palucha. Poniżej fragment.

Tatarzy przechodząc tutędy, zrabowali i spalili zamek drewniany Chota. "... jeden rycerz z Czelów na początku XIV stulecia wybudował w ukryciu leśnym zamek z kamienia rzecznego (dziś spichlerz), otoczył zamek murami i wałami, a naokoło poprowadził szerokie i głębokie przykopy, by utrudnić wstęp do zamku. Pod zamkiem istnieją kilkupiętrowe piwnice, używane swego czasu jako więzienie, a na suficie środkowej części wmurowany obraz Matki Boskiej, wskazuje miejsce kaplicy zamkowej".

Wśród najstarszych właścicieli Czechowic (Chotowic) byli: Jan Schambor (lub Tschambor), najprawdopodobniej Węgier, Czelowie, z których Henryk Czelo był kanclerzem księcia cieszyńskiego Kazimierza, Achacjusz Czelo był krajowym radcą dworu księcia Wacława Adama II, a Jerzy Czelo był właścicielem Małych Kończyc...


"Czelowie - panowie na Czechowicach". Kwietniowy wykład w Piwnicy Muz
fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj