Edukacja

  • 24 marca 2017
  • wyświetleń: 2783

Rozstrzygnięto Gminny Konkurs "Gwary nie tylko śląskiej"

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Orła Białego i Gimnazjum Publiczne nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Czechowicach-Dziedzicach, w ramach projektu "Język łączy pokolenia", zorganizowały I "Gminny Konkurs "Gwary nie tylko śląskiej". Zaproszenie do udziału otrzymały wszystkie szkoły z miasta i gminy Czechowice-Dziedzice. Ku zadowoleniu organizatorów - jedenaście z niego skorzystało.

Gminny Konkurs "Gwary nie tylko śląskiej" - 16.03.2017 · fot. Agata Szymańska


- Zdajemy sobie sprawę, że chociaż żyjemy w jednym kraju i na co dzień posługujemy się językiem ogólnonarodowym, to odwiedzając różne zakątki naszej ojczyzny, słyszymy wiele dialektów. Są one naszym skarbem narodowym, dlatego należy je pielęgnować. Celami konkursu były więc następujące sprawy: popularyzacja gwary wśród dzieci i młodzieży; odkrywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego naszego kraju; kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i przywiązania do rodzinnej ziemi i wreszcie promowanie młodych talentów - tłumaczą organizatorzy.

Konkurs odbył się 16 marca w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Do prac w jury przyjęli zaproszenie: Marta Gzowska-Sawicka - aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, która była przewodniczącą jury; Ewa Kmiecik-Wronowicz - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach oraz Mirosław Olek - dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach.

Klasyfikacja końcowa:Szkoła podstawowa kl. 1-3:
1. miejsce - Karol Baca "Psi smyntki" - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Cz.-Dz.
2. miejsce - Maja Biernatek "Uwe a Wili" - SP 2 Cz.-Dz.
3. miejsce - Jagoda Ochal - SP2 w Ligocie

Szkoła podstawowa kl. 4-6:
1. miejsce - Zuzanna Wieliczka "Żuraw i czapla" - Zespół Szkół im. K. Londzina w Zabrzegu
2. miejsce - Lena Szczypka "Brele" - SP 7 Cz.-Dz.
3. miejsce - Anna Szary "O Grzesiu cygonie i jego ciotce" - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 Cz.-Dz.

Gimnazjum:
1. miejsce - Zuzanna Kłaptocz "Pinokio" - ZS w Ligocie
2. miejsce - Martyna Dublanka "Gustla a Fridek" - GP 3 Cz.-Dz.
3. miejsce - Wojciech Kubica "Bulcznonka po moimu" - GP 1 Cz.-Dz.


- Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów, a zwycięzcom I edycji Konkursu "Gwary nie tylko śląskiej" życzymy, by ich zdolności oratorskie nigdy nie zaniknęły. Dziękujemy ogromnie Paniom i Panu z jury, którzy zaszczycili swą obecnością nasz konkurs oraz koleżankom, które przygotowały tak wspaniale swych uczniów do występów - mówią organizatorzy.

Organizatorami konkursu były: Ewa Głowacka, Agata Szymańska i Halina Krupnik.

Agata Szymańska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.