Edukacja

  • 3 października 2017
  • wyświetleń: 2226

Polsko-litewska wymiany młodzieży w goczałkowickiej szkole

W dniach 18-23 września grupa dziesięciorga uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju oraz taka sama grupa uczniów z litewskiej szkoły Vilniaus r. Paberzes "Verdenes" gimnazija wzięła udział w wyjeździe do Szczyrku w ramach realizacji projektu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży "Dając, zyskujesz - zdobywanie różnorakich kompetencji poprzez wolontariat."

Dając - zyskujesz. Projekt Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży w goczałkowickiej szkole


Projekt został wybrany do realizacji jako jeden z dwudziestu-dwóch w kraju. Głównym założeniem projektu jest kształtowanie wśród młodzieży aktywnych postaw społecznych i szerzenie idei wolontariatu. W tym celu uczniowie odwiedzili kilka placówek w okolicy.

Pierwszego dnia gimnazjaliści pojechali do Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej, gdzie przekazano zebraną wcześniej w szkole karmę dla zwierząt. Młodzież rozmawiała także z pracownikiem schroniska oraz mogła zobaczyć w jakich warunkach mieszkają tam zwierzęta. Drugiego dnia odwiedziliśmy Nadleśnictwo Bielsko, gdzie wysłuchaliśmy wykładu o tym jak należy dbać o tereny leśne i zamieszkujące w nich zwierzęta. Złożono także kilka budek dla ptaków.

W środę obie grupy odwiedziły Goczałkowice-Zdrój, gdzie spotkały się z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy omówili sposoby angażowania się w pomoc na rzecz lokalnej społeczności. Następnie w Szkole Podstawowej nr 1 wysłuchano prelekcji na czym polega praca pedagoga szkolnego.

We współpracy ze Szpitalem Uzdrowiskowym dla Dzieci "Stokrotka" uczniowie naszej szkoły oraz szkoły litewskiej przedstawili program artystyczny dla uczniów z sanatorium. Dowiedzieli się także jak wygląda praca w sanatorium i zostali oprowadzeni po budynku. Dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji mogli skorzystać z goczałkowickiego basenu.

W czwartek uczniowie odwiedzili starsze osoby w Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień" w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie po raz kolejny przedstawili program artystyczny i porozmawiali z mieszkańcami. Mieli także okazję obejrzeć ośrodek i posłuchać o jego funkcjonowaniu. Kolejna wizyta odbyła się w Ośrodku Pomocy Dziecku i Rodzinie w Czechowicach-Dziedzicach. Dyrektor ośrodka opowiedział uczniom o życiu w domu dziecka oraz oprowadził ich po ośrodku.

W piątek uczniowie wybrali się sprzątać szlaki na Skrzycznem oraz spotkali się z założycielami Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Mysikrólik - Na Pomoc Dzikim Zwierzętom. Wysłuchali prelekcji na temat działalności ośrodka. Pomimo niesprzyjającej aury, uczniowie wybrali się sprzątać szlaki na Skrzycznem. Dzięki uprzejmości Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku mogli wyjechać i zjechać ze szczytu nowo otwartą kolejką. Oprócz wyjazdów uczniowie brali udział w różnego rodzaju zajęciach grupowych, podczas których rozmawiali na temat potrzeby pracy charytatywnej oraz poznawali kulturę, zwyczaje polskie i litewskie.

W realizację projektu włączyli się rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach, poprzez przekazanie karmy, gier i materiałów plastycznych na zbiórki. Także okoliczne firmy nieodpłatnie wsparły jego realizację: Agencja Reklamowa "Artisco" z Goczałkowic-Zdroju przekazała gadżety z logo projektu, Centrum Odzieży Jordan z Grzawy - ścinki materiałów, które posłużą do uszycia maskotek przekazanych najmłodszym podopiecznym Ośrodka Opieki Społecznej oraz Sanatorium "Stokrotka"; firma PPH "Detal-Tex" z Jaworza Górnego - guziki i zamki do ozdabiania maskotek.

Projekt będzie nadal kontynuowany poprzez działania odbywające się na terenie szkoły. Jak dotąd pokazał potrzebę angażowania się w wolontariat i możliwość współpracy z organizacjami na terenie i w pobliżu Goczałkowic.

Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży

Anna Sławska

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.