Reklama

Edukacja

  • 9 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 7179

Nauczyciele ZSTiL z wizytą w szkole hiszpańskiej

W dniach 12-17 marca grupa 4 nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych uczestniczyła w tzw. job shadowing, czyli wizycie w szkole zagranicznej w celu obserwacji pracy swoich kolegów po fachu.

Nauczyciele ZSTiL z wizytą w szkole hiszpańskiej - 12-17.03.2018 · fot. ZSTiL Czechowice-Dziedzice


Był to ostatni już wyjazd grona ZSTiL w ramach projektu "Więcej TIK, bardziej w Europie - przyszłość nauczycieli w nowoczesnej polskiej szkole", realizowanego już od ponad roku w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), projektu Mobilność kadry edukacji szkolnej.

Wizyta miała miejsce w Instiuto de Educacion Secundaria la Creueta, w Onil (Hiszpania). Podczas niej polscy nauczyciele przede wszystkim obserwowali pracę hiszpańskich kolegów, uczestnicząc w prowadzonych przez nich zajęciach nauczania ogólnego i przedmiotów zawodowych i zwracając szczególną uwagę na stosowane w ich trakcie narzędzia TIK.

Poznali również sposób organizacji życia szkoły (np. lekcja hiszpańska trwa 55 minut),csystem edukacyjny obowiązujący w tym kraju (np. obowiązek nauki jest do 16 roku życia) oraz aspekty pracy w środowisku dwujęzycznym (języki urzędowe w regionie: hiszpański i walencki). Ciekawy okazał się też udział w zajęciach pozalekcyjnych (wolontariat w domu opieki). Zorganizowano także spotkanie z gronem pedagogicznym IES la Creueta, podczas którego polscy nauczyciele mogli zaprezentować Polskę, Powiat bielski, miasto Czechowice-Dziedzice i Zespół Szkół Technicznych i Licealnych oraz omówić polski system edukacyjny. Program job shadowing obejmował również wizytę w Ratuszu i rozmowę w panią Burmistrz miasta Onil.

Szkoła hiszpańska zadbała też o to, aby polscy uczestnicy poznali lokalne atrakcje: Muzeum Lalek (miasto słynie z produkcji tych zabawek) i fabrykę oliwy w Onil, Zamek św. Barbary, Halę Targową i Muzeum Fogueres w Alicante, Stację Biologiczną Torretes. Ciekawym przeżyciem był udział w przygotowaniach do fiesty "Maurowie i Chrześcijanie", organizowanej corocznie w Onil jako pamiątka rekonkwisty.

Bardzo cenna była wymiana doświadczeń zawodowych nauczycieli polskich i hiszpańskich, pozwalająca poszerzyć ich wiedzę dydaktyczną.

Uczestnicy wysoko ocenili jakość pobytu w IES la Creuta - organizację wizyty, poziom prowadzonych zajęć lekcyjnych, otwartość nauczycieli hiszpańskich i serdeczną atmosferę.

Nauczyciele obu szkół wyrazili nadzieję na kontynuację nawiązanej współpracy.

Więcej na temat projektu: https://jarcze1999.wixsite.com/wiecej-tik

POWER ZSTiL


Projekt jest współfinansowany z środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Grażyna Skęczek / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.