Edukacja

  • 31 stycznia 2020
  • wyświetleń: 4733

Aktywny rok przedszkolaków w "Jedenastce"

Początek roku 2020 to czas nie tylko nowych, przedszkolnych wyzwań, ale i dobry moment na małe podsumowanie tego co działo się u przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 11 w Czechowicach-Dziedzicach.

przedszkole
fot. Przedszkole Publiczne nr 11 w Czechowicach-Dziedzi


Oprócz uroczystości,które na stałe wpisane są w kalendarz wydarzeń przedszkola takich jak Dzień Przedszkolaka, Dzień Edukacji Narodowej czy spotkania z ciekawymi Gośćmi (m. in. z górnikiem i Mikołajem ) w roku szkolnym 2019/2020 realizowanych jest szereg programów własnych oraz innowacji pedagogicznych.

W ramach cyklicznego programu własnego " W zdrowym ciele - zdrowy duch" pedagog specjalny i terapeuta Integracji Sensorycznej p. Joanna Szczotka zaprasza dzieci z wszystkich grup za zajęcia, podczas których angażowane są wszystkie zmysły przedszkolaków.

- Wiele zabaw i ćwiczeń jakie proponuję dzieciom ma za zadanie harmonijne rozwijanie współpracy i koordynacji obu stron ciała lub wręcz przeciwnie: nabywanie umiejętności wykonywania ruchu przez jedną stronę w sposób niezależny od drugiej. Nie byłoby to możliwe bez tak dobrze wyposażonej sali do zajęć Integracji Sensorycznej jaką dysponuje to przedszkole - relacjonuje p. Szczotka, która jest także terapeutą Integracji Bilateralnej.

W październiku przy wsparciu Rodziców dzieci przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego programu czytelniczego " Mały miś w świecie wielkiej literatury". W przedszkolnych grupach wybrano misia - przytulankę, który odwiedza kolejno domy dzieci stając się impulsem do wspólnej, rodzinnej lektury.

- W odniesieniu do dzieci młodszych chodzi o ułatwienie adaptacji do przedszkola i tu lubiana postać z bajki,piosenka czy zabawa nie raz jest drogą do wspólnej aktywności. Z kolei dzieci starsze otwierają się na świat liter, poszerzają słownictwo i nabywają komunikacyjnych kompetencji.W ramach podsumowania powstaje "Album",który będąc czymś na kształt redagowanego przez dziecko i rodzica dzienniczka , jeszcze bardziej motywuje przedszkolaków do twórczej aktywności - podsumowuje nauczycielka Barbara Włodarczyk.

Oprócz zajęć językowych prowadzonych z filologiem języka angielskiego wynikających z realizowanej Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego od tego roku przedszkole umożliwia dzieciom ze wszystkich grup wiekowych codzienny kontakt z językiem obcym.

- Bilingual Future Dwujęzyczne Dzieci to międzynarodowy program, w którym ciekawe pomoce m.in ilustracje, pacynki, wesołe piosenki i prezentacje multimedialne sprawiają, że nowe słówka oraz zwroty szybko zapadają w pamięć słuchaczy. Dzieci wiele rozumiały,a teraz dzięki codziennej wizycie misia Toma i lali Keri chcą także mówić z nimi i ze sobą po angielsku - komentuje nauczycielka Beata Kołoczek.

Każda z tych inicjatyw ma na celu zapewnienie wszystkim naszym podopiecznym wszechstronnego rozwoju,co wynika nie tylko ze specyfiki placówki, która jest przedszkolem z oddziałami integracyjnymi,ale także z chęci, by zajęcia dydaktyczne każdego roku były nową, ciekawą przygodą.

Mając świadomość,że wiele z tych inicjatyw nie mogłoby się odbyć w tak szerokim zakresie bez wparcia Rodziców Grono Pedagogiczne serdecznie dziękuje za pomoc i poświęcony czas na rzecz przedszkolnej społeczności.

Beata Kołoczek / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.