Edukacja

  • 7 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 3477

Czechowiccy uczniowie w finale Wojewódzkiego Konkursu

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach znaleźli się w finale Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie "Silesia Incognita", organizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach oraz tyską Szkołę Podstawową nr 37.

W czwartek, 26 marca 2020 roku, poznaliśmy wyniki pierwszego etapu konkursu Silesia Incognita. Dziękujemy drużynom i nauczycielom-opiekunom za wszystkie prace. Do finału konkursu zakwalifikowały się 32 drużyny z 28 szkół z 18 miejscowości: 64 uczniów przygotowanych przez 29 nauczycieli, z czego 3 nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę.

Co ważne, prezentacja pt. "Pełna parą": Hubert Kominek i Kacper Wolny (nauczyciel: Katarzyna Błaszcz) ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach, znalazła się na wysokim, trzecim miejscu, wśród 32 prac, które spłynęły na konkurs.

Przewodniczący jury, Michał Dzióbek, wskazuje, że poziom nadesłanych projektów, podobnie jak w poprzednich edycjach, był zróżnicowany, na co wpływa m.in. spora rozpiętość wiekowa uczestników oraz stopień zaangażowania nauczyciela-opiekuna. Również w tym roku uwagę jurorów zwróciła różnorodność podjętych tematów: w prezentacjach są przykłady zarówno wątków ogólnoregionalnych, syntezujących informację o najważniejszych wydarzeniach (np. powstania śląskie) czy postaciach historycznych (np. Joanna Schaffgotsch), jak i wątków lokalnych. "Twórcy podejmujący tematy dotyczące miejscowości, zabytków czy postaci ważnych dla lokalnych społeczności bardzo często splatali je z własnymi wątkami genealogicznymi" - dodaje Michał Dzióbek. Jego uwagę zwróciła też mnogość zastosowanych form prezentacji: "O ile w pierwszej edycji zdecydowanie dominowała klasyczna prezentacja multimedialna zawierająca tekst i fotografie, to obecnie jury ocenia również prace w formie filmu, wirtualnego płótna, nagrania audio czy innych prezentacji obfitujących w multimedia. Ta wyraźna zmiana jest dowodem realizacji jednego z założeń niniejszego konkursu, jakim jest podnoszenie umiejętności wykorzystania nowych technologii przez uczniów" - podkreśla Michał Dzióbek. Z satysfakcją docenia rosnącą świadomość uczestników w dziedzinie fachowego opisu źródłowego i praw autorskich: "Coraz częściej prezentacje zawierają dobrze przygotowany wykaz źródeł, a autorstwo i pochodzenie cytatów oraz materiałów są właściwie oznaczone" - podsumowuje przewodniczący jury.

Najwyżej ocenione prezentacje poświęcone wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska wyłonili: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) - przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki "Domy bezdomne").

Kolejny etap to zmagania finałowe, podczas których czekają nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji! Wszyscy mamy nadzieję, że będziemy mogli się spotkać jeszcze w tym roku szkolnym.

Na czym polega wyjątkowość "Silesia Incognita"?

Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

Do uczestnictwa w konkursie zaprosiliśmy uczniów starszych klas szkół podstawowych (V-VIII) z województwa śląskiego.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie będzie podlegać wiedza autorów 30 najwyżej ocenionych prezentacji - podczas zmagań finałowych czekają nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. Finał konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach - Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach.

Tym razem patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, poseł Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach. Nagroda główna, ufundowana przez patrona honorowego to wyjazd zwycięskiej drużyny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli! Na pozostałych finalistów czekają również inne atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe. Nie tylko dlatego warto poznawać naszą Małą Ojczyznę i jej tajemnice, co sprawia wiele radości.

Uwaga! O nowym terminie finału poinformujemy za pośrednictwem strony internetowej Muzeum Miejskiego w Tychach, Szkoły Podstawowej nr 37 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach oraz mediów społecznościowych.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.