czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Edukacja

  • 31 maja 2021
  • wyświetleń: 2115

Przez pętelki do literki, czyli ćwiczenia grafomotoryczne dla najmłodszych

Materiał partnera:

Nauka pisania nie rozpoczyna się w przedszkolu, ani w szkole. Na początku maluchy uczą się chwytać przeróżne przedmioty. Z czasem w malutkich rączkach pojawiają się kredki. To właśnie wtedy dziecko zapoczątkowuje przygodę z rysowaniem i pisaniem. Już w wieku kilku lat przechodzi przez okres tworzenia wszelkiego rodzaju bazgrołów. Nieczytelne pismo czy nieudolnie wykonany rysunek to początek przygody z pisaniem. Jak wspierać rozwój grafomotoryki u dziecka?

Przez pętelki do literki, czyli ćwiczenia grafomotoryczne dla najmłodszych


Dlaczego ćwiczenia grafomotoryczne są ważne?Ćwiczenia manualne i grafomotoryczne są niezbędne maluchom na każdym etapie rozwoju. Dlatego tak ważne jest to, aby dziecko, jeszcze przed pójściem do przedszkola zaczęło rysować. Korzystanie z kredek od najmłodszych lat ma na celu zwiększenie sprawności rąk.

Nie da się jednak ukryć, że w momencie pójścia do przedszkola ćwiczenia grafomotoryczne to wręcz obowiązek. To właśnie na tym etapie dzieci na dobre rozpoczynają swoją przygodę z pisaniem i powinny wiedzieć oraz potrafić poprawnie trzymać w ręce kredkę, ołówek czy długopis.

Jakie ćwiczenia wykonują maluchy na tym etapie rozwoju? Najczęściej jest to kreślenie szlaczków i poprawianie konturów. Dość często dzieci korzystają z publikacji, w których szukają wyjścia z labiryntu. Dzięki temu w prosty, łatwy i przyjemny sposób rozwijają swoją percepcję wzrokową, koordynację wzrokowo-ruchową, a także orientację przestrzenną. Dodatkowo usprawniają rękę i ćwiczą koncentrację. Nauka przez zabawę? Jak najbardziej możliwe! Wszystkie wyżej wymienione czynności pomagają dzieciom precyzyjnie wykonywać różne czynności manualne, które są niezbędne na co dzień.

nauka pisania


Regularny trening zdolności manualnych to podstawa!Czy ćwiczenia grafomotoryczne mogą motywować do nauki? Oczywiście, że tak! Co więcej, regularny trening zdolności manualnych pod okiem osoby dorosłej z pewnością podnosi samoocenę dziecka. Czas spędzony wspólnie z maluchem oraz ocena wykonanych szlaczków i pochwała ze strony rodzica wpływa pozytywnie na dalszą chęć do nauki i samodoskonalenia się. Warto dodać, że systematyczne ćwiczenia grafomotoryczne usprawniają mięśnie dłoni i palców. Co w późniejszym etapie nauki z pewnością przyczyni się do czytelnego charakteru pisma.

Zalety ćwiczeń grafomotorycznychWbrew pozorom rozwijanie sprawności manualnych u dzieci oprócz usprawniania nauki pisania i rysowania ma wiele innych zalet. Wśród najważniejszych, wymieniamy:

  • doskonalenie prawidłowego chwytu narzędzi pisarskich,
  • usprawnianie mięśni dłoni i palców oraz nadgarstka,
  • kreowanie wrażliwości estetycznej, a co za tym idzie także czytelnego i ładnego charakteru pisma,
  • kształtowanie wszelkiego rodzaju umiejętności związanych z rysowaniem oraz opowiadania o szczegółach wykonanej pracy plastycznej,
  • rozwijanie sprawności i koordynacji wzrokowo-ruchowej.


To tylko kilka zalet związanych z rozwijaniem zdolności grafomotorycznych u najmłodszych. Nie można jednak zapominać o tym, że tego typu ćwiczenia motywują do nauki, podnoszą samoocenę i doskonalą koncentrację. Dzięki temu m.in. prace plastyczne dzieci są wykonywane dokładnie i starannie.

Jak wspomagać dziecko w rozwoju?Najlepszą metodą jest zachęcanie maluchów do rysowania wzorów i szlaczków. Alternatywą mogą być także kolorowanki oraz wszelkiego rodzaju labirynty. W żadnym wypadku nie należy zmuszać dzieci do wykonywania ćwiczeń grafomotorycznych. W takiej sytuacji można osiągnąć efekt odwrotny od założonego. I co najważniejsze - każdą pracę malucha należy pochwalić. Pozytywna ocena ze strony osoby dorosłej z pewnością sprawi, że dziecko częściej i chętniej będzie sięgać po kredki.