Edukacja

  • 8 października 2021
  • wyświetleń: 4756

[FOTO] SP4 upamiętni 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 biorą udział w projekcie pt. "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia, nad którym patronat objął Marszałek Województwa Śląskiego. Głównym celem projektu jest przygotowanie młodzieży do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

SP4 upamiętni 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego · fot. Szkoła Podstawowa nr 4


Grupa młodzieży z klas ósmych, pod kierunkiem szkolnego koordynatora projektu - pani Soni Łęczek oraz Marioli Paluszek i Barbary Majcherczyk będzie wykonywać zadania i tworzyć pamięć o tych wydarzeniach wśród szkolnej społeczności. W ramach projektu starsze klasy obejrzą film pt. "Nie zabierajcie mamy", spotkają się z bohaterami tamtych wydarzeń i wysłuchają ich opowieści, a także przeprowadzą wywiady ze swoimi bliskimi przywołując ich wspomnienia, będą uczestniczyć w lekcji przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, wreszcie stworzą wirtualny spacer po miejscach pamięci.

Pierwszym zadaniem było wykonanie szkolnego kącika pamięci. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, udało się zgromadzić wiele pamiątek z tego okresu, m.in. zdjęcie księdza Jerzego Popiełuszki kupione w stanie wojennym w kościele w Gdańsku, wiele tytułów prasy podziemnej z tego okresu, oryginalny hełm i pałkę ZOMO, prawdziwe oporniki i przypinki Solidarności, oryginalny plakat ogłaszający stan wojenny, książki z drugiego obiegu, poezję pisaną przez internowanych, ośmieszające władzę kartki pocztowe i wiele, wiele innych.

Wszelkie działania publikowane są na stronie internetowej szkoły, zainteresowanych zapraszamy do jej śledzenia w zakładce projekty.

Sonia Łęczek

źródło: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Orła Białego

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.