Edukacja

  • 1 września 2022
  • wyświetleń: 4066

Nowy rok szkolny w szkołach powiatowych: więcej klas i uczniów

Prawie 1600 uczniów rozpoczyna nowy rok szkolny w 4 powiatowych szkołach. - Tak dużo młodzieży nie mieliśmy nawet po naborze w roczniku, w którym brali udział absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych - mówi Dorota Nikiel, odpowiedzialna za oświatę w powiecie bielskim.

W LO i ZSTiL o 7 pierwszych klas więcej, niż w poprzednich latach
Nowy rok szkolny w szkołach powiatowych: więcej klas i uczniów · fot. Powiat bielski


Co ciekawe, z roku na rok rośnie zainteresowanie młodzieży nauką zawodu. W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach otwartych zostało w technikum i szkole branżowej aż 11 pierwszych klas. To o 5 więcej, niż przed rokiem! W szkole średniej najwięcej chętnych było na kierunkach: informatyk i logistyk. W szkole branżowej I stopnia (dawniej- zawodowej) naukę rozpoczyna młodzież w 4 klasach pierwszych.

- Cieszymy się z tego bardzo, ale mamy też problem. W całym kraju brakuje nauczycieli zawodu i nie inaczej jest u nas. Większość naszych nauczycieli z przedmiotów zawodowych jest w wieku emerytalnym - mówi Dorota Nikiel z Zarządu Powiatu. W największej szkole powiatowej uczyć się będzie 909 uczniów.

W czechowickim Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie kandydatów było tak dużo, że utworzono 4 pierwsze klasy. To o 2 oddziały więcej, niż rok temu.

Na innych zasadach opiera się nabór do pozostałych naszych szkół: Powiatowego Zespołu Placówek-Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk i Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach. Od września 2022 r. kształcimy w sumie prawie 140 młodych sportowców w dyscyplinach zimowych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, biegach narciarskich i narciarstwie alpejskim. Do ZSS nr 4 uczęszcza z kolei 160 dzieci i młodzieży.

Powiat bielski zainwestował w ostatnim roku szkolnym ponad 5 mln zł w swoje placówki oświatowe. Co z nowości? W czechowickiej szkole specjalnej kończą się prace przy nowym boisku wielofunkcyjnym. Cały teren tej placówki został ogrodzony, także parking na który przyjeżdżają busy wożące uczniów niepełnosprawnych. Młodzież "resortówki" przy ul. Traugutta 11 będzie mogła korzystać z nowej bieżni lekkoatletycznej do skoku w dal. Przy ładnej pogodzie uczniowie docenią także nowozagospodarowany plac między dwoma budynkami szkolnymi. Młodzież z czechowickiego ogólniaka już korzysta ze zmodernizowanej sali gimnastycznej.

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej jest organem prowadzącym także innych placówek oświatowych. Są to: Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej ART w Czechowicach-Dziedzicach, czechowicka Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna z filią w Bielsku-Białej oraz Powiatowy Zespół Placówek Oświatowych DWD w Porąbce.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.