Edukacja

  • 12 października 2022
  • wyświetleń: 3419

Uczniowie oraz leśnicy przygotowali budki lęgowe dla ptaków

Jak co roku Nadleśnictwo Bielsko wspólnie z uczniami szkół z Bielska-Białej i powiatu bielskiego przygotowuje nowe budki lęgowe dla ptaków. W tegorocznej edycji akcji "Budka" wzięli także uczniowie szkół z terenu gminy Czechowice-Dziedzice.

Uczniowie oraz leśnicy przygotowali budki lęgowe dla ptaków
Uczniowie oraz leśnicy przygotowali budki lęgowe dla ptaków · fot. ZSO im Armii Krajowej w Bielsku-Białej / Nadleśnic


W tym roku w akcji "Budka" wzięły udział szkoły:
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku Białej
  • Szkoła Podstawowa nr 10 Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej
  • Szkoła Podstawowa nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach
  • Szkoła Podstawowa nr 2 w Ligocie Miliardowicach.


Uczniowie szkół podstawowych i liceum składali drewniane domki typu A podczas warsztatów ekologicznych w szkołach. W ramach warsztatów mieli możliwość zapoznania się z metodami ochrony przyrody w lasach, budową i zastosowaniem budek dla ptaków oraz gatunkami ptaków występujących w okolicznych lasach. 80 gotowych budek leśnicy wywieszą teraz w lasach na terenie Nadleśnictwa Bielsko.

Budka lęgowa zamknięta typu A wg Sokołowskiego przeznaczona jest dla ptaków gniazdujących w dziuplach, takich jak m. in.: sikorka bogatka, wróbel, mazurek, czy pleszka. Otwór wlotowy o średnicy 3,30 cm skutecznie uniemożliwia dostanie się do jej wnętrza większym i dużo silniejszym ptakom (np. szpak).

Akcję "Budka" w tym roku wsparła firma Trelleborg Sealing Solutions Czechowice-Dziedzice i Trelleborg Sealing Solutions Warszawa.

mp / czecho.pl

źródło: Nadleśnictwo Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.