Edukacja

  • 28 stycznia 2023
  • 31 stycznia 2023
  • wyświetleń: 6976

[WIDEO] Literatura w rockowym stylu. Projekt czechowickiego belfra

"RockeRbelfeR" - taką nazwę nosi najnowszy projekt czechowiczanina Mateusza Żyły, nauczyciela w Technikum TEB Edukacja w Tychach. Mieszkaniec Czechowic-Dziedzic opowiada w nim o literaturze w nietypowym, bo... rockowym stylu.

Literatura w rockowym stylu. Nowy projekt czechowickiego belfra
Literatura w rockowym stylu. Projekt czechowickiego belfra · fot. YouTube / RockeRbelfeR


- Najpierw badałem temat, podzieliłem się pomysłem z niektórymi klasami i wyczułem odpowiedź. Konkret. "Tak, robimy!". Nie mam pojęcia, gdzie wylądujemy, ani też jak długo zaszalejemy, ale gdy widzę młodych ludzi, którzy bez przymusu pozostają po zajęciach szkolnych, by współtworzyć ten program w każdym aspekcie (pomysły, logo, scenki, lektorat, montaż, produkcja itd.) - serce rośnie. To chyba nieprzeliczalne na "lajki" czy subskrypcje, chociaż będziemy oczywiście wdzięczni, gdy pojawi się ich jak najwięcej - mówi o swoim projekcie Mateusz Żyła.

Kim lub czym jest RockeRbelfeR? - Dodatkiem do lekcji polskiego? Wsparciem w przygotowaniach do matury? Uruchomieniem wspomnień (oby pozytywnych)? Fajnie, gdyby tak się stało. Przede wszystkim to jednak rockandrollowe zaproszenie do wspólnej wędrówki w świecie lektur (na granicy kanonów), muzyki, malarstwa... Raz w tygodniu zaproponujemy to wykład (trochę się rozgadałem w pierwszym odcinku - sorry!), to krótki film zapowiadający kolejny temat. Jeśli uda się pomóc choćby kilku osobom - super! Kibicujcie, komentujcie, bądźcie częścią tej przygody. Zapraszamy, zaczynamy... - dodał nauczyciel.O czym jest pierwszy odcinek? - Bierzemy w obroty krótkie, ale istotne fragmenty Lalki Prusa. Najpierw jednak wpadamy za odurzonym (haszysz?) Baudelairem do sklepu z zabawkami w Paryżu. Wszystko po to, by odkryć barwy świata nowoczesnego. W szalonym tańcu zagra nam... Siekiera. Uwaga na pędzącego dżokeja! - opis pierwszego odcinka -możemy przeczytać w jego opisie.

Mateusz Żyła to nauczyciel języka polskiego, sportowiec blisko związany ze środowiskiem czechowickiego MRKS, a także wędrowiec. Prowadzi bloga o literaturze, muzyce i szkole - http://www.mateusz-zyla.pl. Mieszka w Czechowicach-Dziedzicach. Jest także autorem książek "Roman Kostrzewski. Głos z ciemności", "Metallica Poland 1987. Behind The Iron Curtain". Kilka dni temu ukazała się najnowsza pt. "Ucieczka od nieboskłonów. Inspiracje literaturą Młodej Polski w tekstach heavymetalowych (Miciński, Przybyszewski)".

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.