Edukacja

  • 13 lutego 2023
  • 18 lutego 2023
  • wyświetleń: 25495

Eksperyment czechowiczan trafił do podręcznika. Był hitem internetu

Jeden z eksperymentów członków grupy Czechowiczanie dla Przyrody trafi do podręczników. Wcześniej grafika z wynikami z badania stała się hitem internetu.

Wyniki eksperymentu członków grupy "Czechowiczanie dla Przyrody" - 19.06.2021 · fot. Czechowiczanie dla przyrody


O eksperymencie Mikołaja Siemaszki i Roberta Pieczarko, członków grupy Czechowiczanie dla Przyrody, portal czecho.pl pisał w czerwcu 2021 roku w artykule "W upalne dni "zabetonowane miejsca stają się patelnią".

Przypomnijmy, miłośnicy przyrody z Czechowic-Dziedzic odwiedzili parki na osiedlu Północ oraz "Lasek", ulicę Traugutta, Skwer Stulecia, plac Jana Pawła II oraz okolice ronda Solidarności w sobotę, 19 czerwca. W ten dzień temperatura maksymalna w Czechowicach-Dziedzicach wynosiła 28,5 stopnia Celsjusza. - Uzbrojeni w termometr Braun BNT400 odwiedziliśmy popularne w naszym mieście miejsca. Wyniki zaskoczyły nawet mnie - nie dziwię się, że podczas wykonywania pomiarów spotkaliśmy tylko kilkanaście osób! - mówił wtedy Mikołaj Siemaszko.

Wyniki eksperymentu były zatrważające. Najgorzej było w parku na osiedlu "Północ" oraz na placu Jana Pawła II. W pierwszym z wymienionych miejsc gumowa nawierzchnia na placu zabaw w słońcu nagrzała się aż do 66 stopni Celsjusza. Podobną temperaturę "osiągnął" samochód pozostawiony w słońcu na centralnym placu naszego miasta - 66,6°C.

Wyniki eksperymentu członków grupy "Czechowiczanie dla Przyrody" - 19.06.2021
Wyniki eksperymentu członków grupy "Czechowiczanie dla Przyrody" - 19.06.2021 · fot. Czechowiczanie dla przyrody


Post z wynikami eksperymentu (można je znaleźć również w powyższej galerii), opublikowany 21 czerwca 2021 roku w mediach społecznościowych przez Mikołaja Siemaszko, stał się hitem internetu. Tylko na Facebooku udostępniono go ponad 3 300 razy, uzyskał również 1000 reakcji. Dyskutowano także o nim na Twitterze. - Post od tego czasu kilkukrotnie okrążył ziemię - skomentował Siemaszko.

Teraz, jak poinformował Siemaszko w niedzielę, 12 lutego, eksperyment z 2021 roku - a konkretnie jego wyniki - trafiły do podręcznika do edukacji ekologicznej.

Wyniki eksperymentu członków grupy Czechowiczanie dla Przyrody w podręczniku
Wyniki eksperymentu członków grupy Czechowiczanie dla Przyrody w podręczniku · fot. Facebook / Mikołaj Siemaszko


- Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska można znaleźć 40 scenariuszy lekcyjnych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dotyczących zagadnień z ochrony i zmian klimatu. Scenariusze powstały w ramach utworzonych Grup Roboczych, w których skład weszli m.in. naukowcy, eksperci, praktycy, pedagodzy. Za koordynację prac Grup odpowiadali przedstawiciele organizacji młodzieżowych - Młodzieżowej Rady Klimatycznej, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych PROM) - napisał na Facebooku.

- To kamień milowy w edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej. Jako mieszkańcy naszej gminy dołożyliśmy swoją cegiełkę. (...) Wśród scenariuszy lekcji dla klas V-VI w zakładce "Scenariusz Szkoła Podstawowa kl. V-VI Urbanistyka narzędziem walki" znajdziecie jedną z grafik, którą przygotowaliśmy w ramach mierzenia temperatur - dodał.

Scenariusz z wykorzystaną grafiką można znaleźć tutaj.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu czecho.pl w 2023 roku? Podsumowanie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Czym żyli czytelnicy portalu czecho.pl w 2023 roku? Podsumowanie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Czym żyli czytelnicy portalu czecho.pl w 2023 roku? Podsumowanie" podaj