Edukacja

  • 11 maja 2023
  • 12 maja 2023
  • wyświetleń: 5154

"Wilki" dla czechowiczanki za projekt społeczny

Projekt społeczny "Re-foodable", którego liderką jest czechowiczanka Izabela Sadkowska, a realizowany był pod patronatem burmistrza Czechowic-Dziedzic, został uznany za najlepszy projekt ekologiczny na Śląsku i w Polsce, otrzymując nagrody główne - odpowiednio Srebrnego i Złotego Wilka - w ramach ogólnopolskiej olimpiady społecznej "Zwolnieni z teorii".

Czechowiczanka z nagrodą za projekt. Uczestniczyło w nim 750 osób · fot. Materiały prasowe


Projekt został stworzony przez grupę sześciu licealistów z okolic Bielska-Białej. Są to uczniowie Akademickiego Dwujęzycznego Liceum Oxford Secondary School oraz Zespołu Szkół w Bielsku-Białej im. gen. Stanisława Sosabowskiego ZDZ w Katowicach. Celem projektu jest redukcja ilości marnowanego jedzenia oraz edukacja i podnoszenie świadomości na temat tego problemu.

21 kwietnia odbyła się gala rozdania nagród w Warszawie, na której projekt "Re-foodable" zdobył 2 nagrody. Otrzymał Srebrnego Wilka za najlepszy projekt w województwie śląskim oraz Złotego Wilka - za najlepszy projekt ekologiczny w Polsce. Każda osoba z zespołu otrzymała międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydawany przez Project Management Institute ATP.

- Udało nam się także dostać do specjalnego konkursu Pitch Contest, na którym finaliści olimpiady prezentowali swoje inicjatywy przed jury złożonym z przedstawicieli największych polskich firm (Google, Allegro, Pracuj.pl, Budimex, Bank ING) i uczelni wyższych współpracujących z Fundacją "Zwolnieni z teorii" - relacjonuje Izabela Sadkowska.- W tym roku spośród 1243 projektów zakończonych w IX edycji olimpiady komisja wyróżniła 22 projekty, które otrzymały nagrodę Złotego Wilka oraz 24 projekty zakwalifikowane na Pitch Contest, które zaprezentowały osiągnięcia na scenie podczas Finału "Zwolnieni z Teorii" przed kilkutysięczną publicznością. Dzięki naszym osiągnięciom, nasza szkoła - Akademickie Dwujęzyczne Liceum Oxford Secondary School - w ogólnopolskim rankingu szkół znalazła się na 5. miejscu w województwie oraz 58 miejscu w kraju - dodała czechowiczanka.

Podczas olimpiady grupa z Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic zorganizowała 40 prelekcji w 8 placówkach. Uczestniczyło w nich ponad 750 osób. Dzięki zaprogramowanej od zera stronie internetowej oraz mediom społecznościowym twórcy projekt dotarli do 60 tysięcy odbiorców. Rozwiesili też w całym województwie 220 plakatów. Zebrali ponadto 3 700 złotych budżetu, który przeznaczono na promocję całej akcji oraz na nagrody dla uczestników prelekcji. W związku z obecną sytuacją w Ukrainie materiały edukacyjne oraz plakaty zostały przetłumaczone również na język ukraiński. Oprócz tego powstało kilka artykułów po angielsku.

Projekt otrzymał 3 patronaty honorowe: burmistrza Czechowic-Dziedzic, Młodzieżowej Rady Miasta Bielska-Białej oraz od starosty powiatu cieszyńskiego. Jego partnerami byli m.in. Hotel Mercure w Katowicach, Bank Żywności SOS w Warszawie, Eko-Wtór sp. z o.o., Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach, Drukarnia "Dar" oraz Stacja Nadruku.

Czechowiczanka z nagrodą za projekt. Uczestniczyło w nim 750 osób
Czechowiczanka z nagrodą za projekt. Uczestniczyło w nim 750 osób · fot. Materiały prasowe


- Pod koniec projektu uczestniczyliśmy na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Cieszynie, gdzie zaoferowaliśmy pakiety materiałów dydaktycznych dla szkół o marnowaniu żywności. W imieniu całego zespołu bardzo dziękuję za pomoc w realizacji naszego projektu - podsumowuje Izabela Sadkowska.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.