Edukacja

  • 19 lipca 2023
  • 23 lipca 2023
  • wyświetleń: 8132

Udany nabór do czechowickich szkół średnich. Jakie kierunki wybierała młodzież?

Technik fotografii i multimediów, to oprócz informatyka i logistyka najpopularniejszy kierunek wśród młodzieży, która chce uczyć się w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach. Mowa o technikum. W bielskim starostwie podsumowano nabór elektroniczny do szkół ponadpodstawowych.

ZSTiL
Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


To kolejny bardzo dobry rok szkolny, jeśli chodzi o nabór. Powodem jest fakt, że to drugi rocznik dzieci które rozpoczęły edukację w wieku 6 lat dołączając do 7-latków.

We wrześniu we wspomnianej "resortówce" otworzą o 2 pierwsze klasy więcej, niż rok wcześniej. Czechowicką placówkę wybrało 260 absolwentów szkół podstawowych. Pozwoli to na otwarcie aż 8 pierwszych klas. Młodzi ludzie będą kształcić się w zawodach: technik fotografii i multimediów, logistyk, informatyk, mechatronik, technik reklamy, technik żywienia i usług gastronomicznych. Będą również 2 klasy mieszane: mechanik i handlowiec, a także: logistyk oraz technik fotografii i multimediów.

- Oprócz popularnych w ostatnich latach zawodów: informatyka i logistyka, w tym roku mamy wyjątkowo dużo kandydatów na kierunek: fotografia i multimedia. Wydaje się, że młodzież duże nadzieje na swoją przyszłość wiąże z mediami społecznościowymi - mówi Dorota Nikiel, odpowiedzialna za oświatę w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.

W szkole branżowej I stopnia otwartych zostanie aż 5 pierwszych klas, o jedną więcej niż rok temu. Uczniowie (160 osób) będą uczyli się zawodów: cukiernik, piekarz, kelner, kucharz, mechanik maszyn i urządzeń, ślusarz, mechanik samochodowy, blacharz, lakiernik samochodowy, sprzedawca, fryzjer i elektryk. Od 1 września w szkole przy ul. Traugutta będzie kształciło się w sumie już ponad 1100 młodych osób! W ZSTiL otworzą także pierwszą klasę w liceum dla dorosłych.

Na brak kandydatów nie narzeka również Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach. Podobnie, jak w zeszłym roku otworzą tam 4 pierwsze klasy o profilach: matematyczna, biologiczna, humanistyczna oraz biologiczno-humanistyczna.

- Za naszym liceum stoją wyniki matur, którego to egzaminu w tym roku zdawalność wyniosła 100 %. To z pewnością ma znaczenie, by młody człowiek wybrał placówkę bliżej miejsca zamieszkania - mówi Dorota Nikiel.

Wyniki elektronicznego naboru do szkół ponadpodstawowych nie są ostateczne. Młodzież ma teraz czas na dostarczenie do szkół dokumentów.

Powiat bielski jest organem prowadzącym także dla czechowickiego Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 oraz Powiatowego Zespołu Placówek-Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk. W tych placówkach nabór odbywa się na innych zasadach.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.