Edukacja

  • 11 października 2023
  • wyświetleń: 5389

[FOTO] Projekt "Zdrowa Rzepa'' od września wrócił do najmłodszych

Wraz z nowym rokiem szkolnym do szkół i przedszkoli w Czechowicach-Dziedzicach powraca program "Zdrowa Rzepa''. To autorski projekt Elżbiety Zarębskiej dedykowany najmłodszym.

Projekt "Zdrowa Rzepa'' od września wrócił do najmłodszych. · fot. Elżbieta Zarębska


- Występowanie otyłości u dzieci i młodzieży wiąże się z poważnymi następstwami zdrowotnymi. Stąd program profilaktyczny polegający na zwiększeniu świadomości dzieci na temat zdrowego stylu życia oraz promowania zdrowych nawyków żywieniowych. Program jest realizowany w sposób interaktywny i ciekawy dla uczniów z wykorzystaniem rekwizytów, strojów, multimediów oraz aktywnych form przekazu: gier, zabaw, quizów. W ubiegłym roku szkolnym dzieci przyjęły program entuzjastycznie i chętnie w nim uczestniczyły. Dlatego też wraz z nowym rokiem szkolnym "Zdrowa Rzepa'' wróciła do najmłodszych - mówi Elżbieta Zarębska.

Zajęcia realizowane są we współpracy z Biurem ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Celem zajęć jest wykształcenie u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych, edukacja w zakresie zdrowego stylu życia i zdrowych wyborów. Ten rodzaj profilaktyki pozytywnej wpisuje się także w działalność zapobiegającą tzw. uzależnieniom od czynności. Dzieci poznawały alternatywne sposoby aktywności i zabawy bez używania telefonu i komputera.

- Jest to mój kolejny projekt promocji zdrowia dedykowany najmłodszym. Uczymy się wspólnie komponować zdrowe posiłki, poznajemy znaczenie odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz rolę snu. Podpowiadam najmłodszym jak można utrzymać dobrą formę. Zachęcam do wspólnych ćwiczeń poprzez kreatywne zabawy ruchowe. Wskazuję dzieciom sposoby na ograniczenie podjadania przed komputerem. Podsuwam pomysły jak zorganizować sobie czas, aby nie myśleć o nadprogramowych przekąskach - podsumowuje Elżbieta Zarębska.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.