czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Foto

  • 30 maja 2022
  • wyświetleń: 3358

Diecezja bielsko-żywiecka ma dziewięciu nowych kapłanów

Święcenia prezbiteratu w katedrze pw. św. Mikołaja - 28.05.2022 · fot. www.diecezja.bielsko.pl
Bp Roman Pindel udzielił 28 maja w katedrze w Bielsku-Białej święceń kapłańskich dziewięciu diakonom z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Wszyscy mężczyźni, którzy przyjęli sakrament w stopniu prezbiteratu, przyrzekli posłuszeństwo biskupowi i jego następcom.

Hierarcha w homilii przed samym aktem święceń przypomniał, że nowo wyświęceni prezbiterzy wezmą udział w budowaniu Kościoła, wspólnoty kapłańskiej, różnych grup oraz całej parafii i nie mogą być "przyczyną podziałów, antagonizmów, niezdrowej rywalizacji czy zabiegania o pochwałę siebie".

W obrzędzie święceń kandydaci do kapłaństwa przyrzekli m.in. posłuszeństwo biskupowi i jego następcom oraz prowadzenia życia "zgodnie z tajemnicą Pańskiego krzyża". Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych, wyświęcani modląc się przyjęli postawę prostracji, polegającą na leżeniu krzyżem przed ołtarzem. W kulminacyjnym momencie obrzędu biskup w ciszy nałożył na diakonów ręce i odmówił nad nimi modlitwę święceń. Także pozostali duchowni nałożyli na przyjmujących święcenia ręce, przekazując w ten sposób władzę kapłańską.

Po przywdzianiu szat liturgicznych ręce prezbiterów zostały namaszczone krzyżmem świętym. Biskup podał także każdemu z nich chleb na patenie i wino z wodą w kielichu i przekazał znak pokoju. Nowo wyświęceni podeszli do ołtarza, by celebrować swoją pierwszą mszę św.

Do sobotniego wydarzenia neoprezbiterzy przygotowywali się przez sześć lat formacji seminaryjnej w Krakowie. Błogosławieństwa nowym kapłanom udzieliło wraz z biskupem kilkudziesięciu kapłanów, zgromadzonych w świątyni. Nowi księża od września rozpoczną pracę duszpasterską w swoich pierwszych parafiach. W niedzielę, 29 maja, odprawią w rodzinnych wspólnotach parafialnych.

Przed błogosławieństwem neoprezbiterzy podziękowali za dar święceń kapłańskich oraz wszystkim za obecność w tym ważnym dla nich momencie życia.

Uroczystą mszę św. wraz z biskupem Pindlem sprawowało kilkudziesięciu kapłanów, w tym m.in. biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger oraz wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski. Wśród modlących się przy ołtarzu byli proboszczowie z parafii, z których pochodzą neoprezbiterzy, oraz przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rodzin, znajomi i przyjaciele neoprezbiterów, a także klerycy i diakoni z krakowskiego seminarium.

Wyświęceni w sobotę kapłani rozpoczęli formację w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym w 2016 roku. Przyjętych zostało wówczas 36 kleryków z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej. Obecnie rocznik liczy 17 osób. Jego patronem jest bł. Władysław Bukowiński. Przygotowania do święceń prezbiteratu trwały sześć lat.

Rocznik rozpoczął formację pod opieką ks. wicerektora Piotra Grotowskiego i ojca duchownego ks. Jerzego Pytraczyka. Podczas drugiego roku prefektem został mianowany ks. wicerektor Mateusz Hosaja. Od trzeciego roku formacji rocznikiem opiekował się ks. wicerektor Sławomir Kołata. Przez rok formacji funkcję rektora seminarium sprawował ks. dr hab. Krzysztof Gryz. Następnie, przez okres półtorej roku funkcję rektora piastował ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski, obecny biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Od marca 2019 roku rektorem krakowskiego seminarium jest ks. dr Andrzej Tarasiuk, który wziął również rocznik pod opiekę, jako ich prefekt.

mp / czecho.pl
źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.