czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Foto

  • 21 czerwca 2022
  • 26 czerwca 2022
  • wyświetleń: 8352

Co z tą elewacją? Jacek Cwetler odpowiada na komentarze

Wizualizacje dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach po przebudowie · fot. PKP S.A. - dokumentacja przetargowa
W piątek, 10 czerwca informowaliśmy o tym, że spółka PKP S.A. ogłosiła przetarg na prace budowlane związane z przebudową czechowickiego dworca kolejowego. W komentarzach pod artykułem - na naszym portalu oraz na Facebooku - rozgorzała dyskusja m.in. na temat elewacji budynku po remoncie. W związku z Waszymi wątpliwościami o odpowiedzi na kilka pytań poprosiliśmy Jacka Cwetlera.

Wizualizacje dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach po przebudowie
Wizualizacje dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach po przebudowie · fot. PKP S.A. - dokumentacja przetargowa


Wasze największe wątpliwości wzbudził kolor elewacji dworca po przebudowie. Co ciekawe, wizualizacje oraz dokumentacja przetargowa pokazują dwie różne opcje - pierwsza z nich: biały, a druga: kremowy. Jaka zatem będzie kolorystyka budynku? - Dworzec będzie kremowy - mówi Jacek Cwetler, który jest w zespole zajmującym się przebudową dworca.

A co z cegłą? Wielu czytelników zwracało uwagę, że warto, aby elewacja budynku czechowickiego dworca kolejowego była taka sama, jak obiektów tego typu w Bielsku-Białej oraz Pszczynie. - Myślę, że zgodnie z zalecaniami konserwatorów, projekt rewitalizacji nie przewiduje odsłoniętych cegieł. Wracamy do początków dworca i jego wyglądu zewnętrznego, z przełomu XIX i XX wieku. Bielsko-Biała ma swój dworzec, Pszczyna swój, a my taki - tynkowany, ale nasz. Może się nie wszystkim podobać, ale nasz dworzec był zawsze tynkowany, jak na przykład dworce w Krakowie, Nowy Sączu, Zawierciu, Boguminie, Lwowie, Trzebini, etc. - podkreśla kustosz czechowickiej Izby Regionalnej, który dodał, że "dziedzicki dworzec zawsze był otynkowany".

Podczas przebudowy dworca wykonawca inwestycji zadba także o zabytkowe malowidła. Będą one zabezpieczone. - I myślę, że będą udostępniane. Szczegóły zostaną zapewne podane po zakończeniu rewitalizacji - mówi Cwetler.

Historyka zapytaliśmy także o muzeum, które powstanie w budynku dworca. - Obiekt będzie muzeum miejskim, więc będzie prezentować szeroko rozumiane dzieje naszej miejscowości i gminy, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów kolei i przemysłu. Będzie też miejsce na kolekcję lamp Janusza Chmielniaka - będzie to osobna ekspozycja. Uzupełnieniem będą wystawy czasowe poświęcone dziejom naszej gminy - podsumowuje Jacek Cwetler.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.