czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Foto

  • 11 października 2022
  • wyświetleń: 3693

Ruszyła inwestycja za 2,3 mld zł. Powstanie 40 km drogi S-1

Konferencja prasowa na rozpoczęcie budowy drogi ekspresowej S-1 od Bielska-Białej do Mysłowic - 10.10.2022 · fot. Ministerstwo Infrastruktury; Facebook / Jarosław Wieczorek


Budowa drogi ekspresowej S-1 - odcinek Oświęcim - Dankowice - zdjęcia z drona - 20.09.2022 · fot. GDDKiA


Budowa drogi ekspresowej S-1 - odcinek Dankowice - węzeł Suchy Potok - zdjęcia z drona - 7.10.2022 · fot. GDDKiA


Budowa drogi ekspresowej S-1 - odcinek Dankowice - węzeł Suchy Potok - 7.10.2022 · fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała wykonawcom place budowy odcinków drogi ekspresowej S-1 pomiędzy Oświęcimiem a Dankowicami oraz pomiędzy Dankowicami a Bielskiem-Białą. Inwestycje te powstają w ramach realizacji trasy S-1 pomiędzy Mysłowicami a Bielskiem-Białą o łącznej długości ok. 40 km i wartości prawie 2,3 mld zł.

Przypomnijmy, jak informowaliśmy już na naszym portalu, wykonawca wszedł na plac budowy drogi ekspresowej S-1 na odcinku od Oświęcimia do Dankowic 15 września, z kolei na odcinek od węzła Suchy Potok, na którym znajduje się słynny "zakręt idiotów", do Dankowic - 3 października. W poniedziałek, 10 października przy węźle Suchy Potok odbyła się konferencja prasowa i symboliczne wbicie łopaty.

- Rozpoczęcie prac budowlanych na 27 km odcinku S-1 pomiędzy Oświęcimiem a Bielskiem-Białą przybliża nas do ukończenia tej bardzo istotnej dla województw małopolskiego i śląskiego inwestycji. S-1 to także droga o kluczowym znaczeniu dla prowadzenia międzynarodowej wymiany gospodarczej ze Słowacją i państwami Europy Południowej - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Każdy z odcinków budowy S-1 przyczynia się do rozwoju regionalnego i gospodarczego kraju oraz poprawia komunikację. Dzięki tej inwestycji znacznie poprawi się dojazd do ośrodków górskich, na przykład do Wisły czy Szczyrk . To dobre wieści nie tylko dla nas, mieszkańców województwa śląskiego i małopolskiego, ale też dla turystów z pozostałych województw naszego kraju - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Wykonawcą odcinka S-1 Oświęcim - Dankowice o długości 15,2 km jest konsorcjum firm PORR i Mota-Engil. Wartość umowy na projekt i budowę tej trasy to 989,7 mln zł.

W ramach zadania wykonawca wybuduje m.in. dwujezdniową drogę ekspresową (po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas w każdym kierunku) oraz trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola, Brzeszcze. Powstaną także drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.

Na ukończenie prac na tym odcinku przewidziano w umowie 16 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

Z kolei 12 km odcinek S-1 odcinek pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok realizuje konsorcjum firm Mirbud oraz Kobylarnia. Wartość kontraktu to ponad 586,7 mln zł.

Wykonawca wybuduje m.in. dwujezdniową drogę ekspresową (po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas w każdym kierunku) oraz dwa węzły drogowe: Stara Wieś i Suchy Potok. Zadanie obejmuje budowę dróg towarzyszących drodze ekspresowej oraz obsługujących tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.

Na ukończenie prac na tym odcinku przewidziano w umowie 16 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

Budowa S-1 pomiędzy Mysłowicami a Bielskiem-Białą została podzielona na cztery odcinki realizacyjne:
  • S-1 Mysłowice - Bieruń - prowadzone prace projektowe,
  • S-1 Bieruń - Oświęcim (wraz z obwodnicą Bierunia) - prowadzone prace projektowe,
  • S-1 Oświęcim - Dankowice - w budowie,
  • S-1 Dankowice - Bielsko-Biała - w budowie.


Loading...

mp / czecho.pl

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.