Foto

  • 9 czerwca 2023
  • 29 czerwca 2023
  • wyświetleń: 13051

To newralgiczna droga. Jest koncepcja jej przebudowy

Koncepcja przebudowy ul. Ligockiej od DK-1 do skrzyżowania z ul. Mazańcowicką · fot. UM Czechowie-Dziedzice
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach przedstawił koncepcję przebudowy ulicy Ligockiej - na odcinku od skrzyżowania z ulicą Mazańcowicką do skrzyżowania z DK-1. Powstała na podstawie zebranych danych - jak informuje magistrat, na bieżąco analizuje on problemy komunikacyjne na terenie gminy.

Zmiany na ulicy Ligockiej? Przedstawiono koncepcję
Zmiany na ulicy Ligockiej? Przedstawiono koncepcję · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Jak przypomina Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, ulica Ligocka jest jedną z czterech głównych dróg wlotowych do centrum Czechowic-Dziedzic z drogi krajowej nr 1. Problematyczny jest w szczególności układ skrzyżowania ulicy Ligockiej z krajową "jedynką". Brak lewoskrętu i prawoskrętu z ulicy Ligockiej do DK-1 powoduje długie korki, które kierowcom dają się we znaki szczególnie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu.

- Koncepcja przebudowy ulicy Ligockiej zawiera kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest przebudowa omawianego wyżej skrzyżowania. Projektant zaplanował budowę prawoskrętów i lewoskrętów wraz z pasami dojazdowymi - zarówno po wschodniej, jak i po zachodniej stronie skrzyżowania ulicy Ligockiej z drogą krajową nr 1 - dodaje czechowicki UM.

Zmiany na ulicy Ligockiej? Przedstawiono koncepcję
Zmiany na ulicy Ligockiej? Przedstawiono koncepcję · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Kolejnym pomysłem na upłynnienie ruchu na odcinku od DK-1 do ulicy Mazańcowickiej jest rozbudowa ulicy Ligockiej. Projektant zaproponował, aby droga posiadała dwa pasy ruchu w obu kierunkach oddzielone od siebie pasem zieleni.

- Ciekawą propozycją jest również budowa trzech rond turbinowych - skrzyżowań o ruchu okrężnym, które dedykowane są właśnie drogom o dwóch pasach ruchu w obu kierunkach. Pierwsze z rond turbinowych zaprojektowano na wysokości ulicy Marzanny. Drugie rondo miałoby powstać na skrzyżowaniu ulicy Ligockiej z ulicą Stawową, a trzecie na proszącym się o przebudowę szerokim skrzyżowaniu ulicy Ligockiej z ulicą Mazańcowicką - wylicza magistrat.

- Co ważne, projektowane ronda na skrzyżowaniach ulicy Ligockiej z ulicami Marzanny i Stawowej w przyszłości obsłużą dojazd do niezagospodarowanego obecnie terenu po południowej stronie ulicy Ligockiej - podsumowuje czechowicki Urząd Miejski. Nieoficjalnie mówi się o budowie w części tego terenu dużego osiedla mieszkaniowego.

Zmiany na ulicy Ligockiej? Przedstawiono koncepcję
Zmiany na ulicy Ligockiej? Przedstawiono koncepcję · fot. UM Czechowice-Dziedzice


UM dodał, że wkrótce opublikuje kolejne propozycje zmian układu drogowego - tym razem w południowej części Czechowic-Dziedzic.

Koncepcja przebudowy ulicy Ligockiej zawiera także drogę dla rowerów:

Koncepcja przebudowy ulicy Ligockiej zawiera także drogę dla rowerów:


9 czerwca na gminnym Facebooku pojawił się post wyjaśniający wątpliwości mieszkańców, dotyczące tej inwestycji. Czytamy w nim:

"Dziękujemy za wszystkie uwagi i opinie na temat opublikowanej przez Urząd Miejski koncepcji przebudowy ulicy Ligockiej. Znaczna część uwag, które pojawiły się pod naszym postem, dotyczy dróg dla rowerów. Chcemy uspokoić miłośników jednośladów. Koncepcja przebudowy ulicy Ligockiej zawiera także drogę dla rowerów.

Na załączonym na Facebooku projekcie jest to mało widoczne, ale na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, gdzie opublikowaliśmy rysunek w wysokiej rozdzielczości, jest to dostrzegalne. Link: https://www.czechowice-dziedzice.pl/sites/default/files/2023-06/rys.-3-pzt-1.2000.pdf

Część komentarzy dotyczy wątpliwości związanych z propozycją budowy dwóch rond turbinowych (skrzyżowania z ulicą Stawową i ulicą Marzanny). Raz jeszcze pragniemy podkreślić, że zakładane w ww. lokalizacjach ronda w przyszłości obsłużą dojazd do niezagospodarowanych obecnie terenów po południowej stronie ulicy Ligockiej.

Loading...


W tym miejscu należy wspomnieć, że decyzją Rady Miejskiej z 2003 roku teren ten został przeznaczony pod aktywność gospodarczą (produkcja, usługi, handel), a działki są w całości własnością prywatną. Obecnie zgodnie z obowiązującym już od 20 lat miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na tym terenie nie może powstać osiedle mieszkaniowe.

Kolejną kwestią, która pojawiła się w dyskusji, był problem przepustowości ronda przy "Starej Gminie". Do problemów komunikacyjnych podchodzimy holistyczne, dlatego analizujemy też możliwość przebudowy ronda u zbiegu ulic Legionów, Niepodległości i Mazańcowickiej.

Koncepcja przebudowy ulicy Ligockiej (drogi powiatowej) nie jest gotowym rozwiązaniem - jest przyczynkiem do wszczęcia dyskusji i cieszymy się, że się w nią aktywnie włączyliście".

ar, mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.