Foto

  • 8 lipca 2023
  • 6 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 11106

80. Tour de Pologne w naszym regionie! Mamy dla Was relację!

80. Tour de Pologne przejeżdżający przez powiat pszczyński na 7 etapie w Górze - 04.08.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / czecho.pl
Za nami 80. edycja Tour de Pologne. W tym roku nasz narodowy wyścig odbywał się od 29 lipca do 4 sierpnia. Podczas dwóch etapów kolarze z 24 ekip przejeżdżali przez miejscowości w okolicy Czechowic-Dziedzic!

78. Tour de Pologne, przejazd przez Bielsko-Białą pod zamkiem Sułkowskich - 13.08.2021
78. Tour de Pologne, przejazd przez Bielsko-Białą pod zamkiem Sułkowskich - 13.08.2021 · fot. Andrzej Grynpeter


Jubileuszowa edycja wyściguTrasa 80. edycji Tour de Pologne UCI World Tour została zaprezentowana 19 czerwca w TVP Sport. Jubileuszowa edycja wprowadziła wiele nowości i miejsc na mapie najpopularniejszego wyścigu kolarskiego w Polsce, w którym ścigała się światowa czołówka.

Tradycyjnie już zostało rozegranych siedem etapów. Przygotowano etapy dla sprintetów, 3 etapy górskie i czasówkę. Wszystko to złożyło się na wspaniałe widowisko, które rozpaliło polskie drogi w dniach 29 lipca - 4 sierpnia.

- Sportowych emocji w tym roku na pewno nie zabraknie. Przygotowaliśmy piękną, wymagająca trasę, która jest zupełnie inna od tej z ubiegłego roku, ponieważ po kilku latach nieobecności przerzucamy wyścig ze wschodniej do zachodniej Polski. Ruszamy 29. lipca z Poznania, a później przed nami etapy: Leszno - Karpacz, Wałbrzych - Duszniki Zdrój, Strzelin - Opole, Pszczyna - Bielsko-Biała, czasówka w Katowicach, Zabrze - Kraków. Znam tę trasę doskonale, cały rok starannie ją planowaliśmy i jestem przekonany, że stanie się areną fantastycznej rywalizacji! - zapowiadał dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang.

Etap Pszczyna - Bielsko-BiałaPeleton przejechał 2 sierpnia podczas 5. etapu - Pszczyna - Bielsko-Biała, który liczył prawie 199 kilometrów. Był typowo górski, z przewyższeniem ponad 3000 metrów.

Tour de Pologne 2 razy ominie nasze miasto. Znamy szczegóły etapów
Mapa etapu z Pszczyny do Bielska-Białej · fot. Lang Team


Na trasie 5. etapu były trzy Premie Lotne LOTTO: w Ustroniu, Istebnej i Wilkowicach, dwie Premie Górskie PZU I kat.: Ochodzita i Salmopol. Ta druga nosi imię Joachima Halupczoka. Była też Premia Górska PZU II kategorii - Zameczek.

Obszerną relację z tego etapu znajdziecie tutaj: [WIDEO, FOTO] Tour de Pologne: Marijn van den Berg wygrywa w Bielsku-Białej!

Tour de Pologne 2 razy ominie nasze miasto. Znamy szczegóły etapów
Mapa etapu z Zabrza do Krakowa · fot. Lang Team


Etap Zabrze - Kraków4 sierpnia, w ramach 7. etapu, peleton przejechał prawie 167 kilometrów z Zabrza do Krakowa, gdzie już tradycyjnie zakończył się cały wyścig. Meta została usytuowana przy krakowskich Błoniach, wcześniej kolarze pokonali trzy rundy ulicami miasta. Kolarzy mogliśmy zobaczyć m.in. w Górze i Gilowicach (powiat pszczyński), Brzeszczach i Wilamowicach.

Zanim dojechali do Krakowa, walczyli o Premię Lotną LOTTO w Wilamowicach, Premie Górskie PZU III kat. w Witanowicach i Kaszowie oraz Premię Specjalną 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Budzyniu. Meta została usytuowana przy krakowskich Błoniach, wcześniej kolarze pokonali trzy rundy ulicami miasta.

Także na Błoniach Krakowskich nastąpiła dekoracja najlepszych na trasie 80. Tour de Pologne.

Finałowy, siódmy etap Tour de Pologne z Zabrza do Krakowa wygrał Tim Merlier (Soudal - Quick Step).

Zwycięzcą 80. Tour de Pologne został Matej Mohorić. Drugie miejsce zajął Joao Almeida, a na trzeciej lokacie uplasował się Michał Kwiatkowski.

Loading...

BM, mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.