Foto

  • 12 lipca 2023
  • 16 lipca 2023
  • wyświetleń: 6815

Nową inwestycję obrastają chaszcze. "Drzew praktycznie nie widać"

„Zielona wyspa” obok cmentarza parafii NMP Wspomożenia Wiernych - 11.07.2023 · fot. mp / czecho.pl
W sprawie jednej z "zielonych wysp", które powstały niedawno w ramach projektu "Z zapałem przeciw zmianom klimatu - zielono-niebieska infrastruktura w gminie Czechowice-Dziedzice", w Urzędzie Miejskim interweniował radny Jerzy Bożek. Jak informuje w swojej interpelacji, posadzone drzewa są zarośnięte wysokim gąszczem krzewów i rdestem. Pojawiła się odpowiedź burmistrza w tej sprawie.

Przypomnijmy, w tym roku, w ramach projektu "Z zapałem przeciw zmianom klimatu - zielono-niebieska infrastruktura w gminie Czechowice-Dziedzice", nasadzono na terenie naszej gminy łącznie 2135 drzew. Pojawiły się one na 6 działkach, w tym na terenie obok cmentarza parafii NMP Wspomożenia Wiernych. I właśnie tego terenu dotyczy interpelacja, którą skierował do władz miasta radny Jerzy Bożek.

Jak informuje członek czechowickiej Rady Miejskiej, "posadzonych drzew praktycznie nie widać, ponieważ są całkowicie zarośnięte wysokim gąszczem krzewów i rdestem".

- Ponadto w granicy ogrodzenia cmentarza rośnie drzewo - lipa, której konary przy mocnej nawałnicy mogą uszkodzić pobliskie nagrobki. Opisany powyżej problem zgłosili mi mieszkańcy obrządzający nagrobki w pobliżu tego miejsca, gdzie akurat przebywałem - napisał radny Bożek, który zwrócił się do władz miasta o "podjęcie działań w kierunku poprawy istniejącego stanu".

„Zielona wyspa” obok cmentarza parafii NMP Wspomożenia Wiernych - 11.07.2023
"Zielona wyspa" obok cmentarza parafii NMP Wspomożenia Wiernych - 11.07.2023 · fot. mp / czecho.pl


Jak możemy dowiedzieć się z odpowiedzi burmistrza Mariana Błachuta, przedmiotowe nasadzenia objęte są roczną pielęgnacją na podstawie zawartej umowy polegającej na realizacji usługi pod nazwą "Wykonanie "Zielonych wysp" — zakup i wykonanie nasadzeń na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice w ramach projektu "Z zapałem przeciw zmianom klimatu — zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice".

- Zgodnie z tą umową, wykonawca został zobowiązany do wykoszenia i odchwaszczenia podłoża wokół pni drzew. Natomiast w odniesieniu do lipy rosnącej w granicy ogrodzenia cmentarza informuję, że przedmiotowe drzewo zostanie poddane zabiegom pielęgnacyjnym poza okresem wegetacyjnym - przekazał samorządowiec.

„Zielona wyspa” obok cmentarza parafii NMP Wspomożenia Wiernych - 11.07.2023
"Zielona wyspa" obok cmentarza parafii NMP Wspomożenia Wiernych - 11.07.2023 · fot. mp / czecho.pl


Warto przypomnieć, że według planu zamówień publicznych na 2022 rok wartość zadania - wykonanie "zielonych wysp" - wynosiła 589 713,75 złotych. Zamówienie obejmowało m.in. roczną pielęgnację wykonanych nasadzeń.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.