Foto

  • 22 września 2023
  • wyświetleń: 1544

Za nami ważne wydarzenie przy Bielskim Centrum Psychiatrii. Pomaga pacjentom

Jesienny piknik dla uczestników warsztatów Terapii Zajęciowej "Dworek · fot. Powiat bielski
Rehabilitacja zawodowa i wyjście do ludzi - to główne cele Warsztatów Terapii Zajęciowej „Dworek”, które działają przy Bielskim Centrum Psychiatrii „Olszówka” w Bielsku-Białej. Już po raz 15. na zielonym terenie przy bielskim szpitalu psychiatrycznym odbył się piknik jesienny dla uczestników warsztatów. Było także mnóstwo gości.

Sabina Nowak, dyrektor BCP „Olszówka” mówi, że to stały element obchodów światowego dnia zdrowia psychicznego, który przypada w październiku. Takie spotkanie to świetna okazja do rehabilitacji społecznej, czyli kontaktu z innymi ludźmi, do rozmowy i zabawy. Uczestnicy warsztatów mają okazję pochwalić się swoimi pracami na kiermaszu, a za pozyskane środki pojechać potem na wycieczkę. Nieocenione jest też dowartościowanie uczestników, fakt że ich praca jest zauważana i doceniona przez kupujących. Na pikniku jest poczęstunek, a zabawę animuje DJ.

Jak mówi Anetta Stekla, kierownik WTZ „Dworek” przy bielskim szpitalu warsztaty to ostatnie ogniwo w procesie leczenia realizowanego na terenie centrum „Olszówka”. Piknik jest z kolei okazją do poznania potencjalnego pracodawcy, który zatrudnia osoby niepełnosprawne.

- To nasz drugi najważniejszy cel - przywrócenie uczestników warsztatów na rynek pracy. Mamy osiągniecia, ponieważ w ciągu roku udaje nam się przygotować do tego średnio 2,3 osoby. Największy sukces polega na tym, że nie jest to zajęcie przypadkowe i krótkotrwałe, a oni utrzymują się na rynku pracy - mówi Anetta Stekla.

Jaką pracę wykonują? To m.in. wykonywanie kartek okolicznościowych, sklejanie książek, czy sprzątanie. Przygotowaniem w ramach warsztatów jest też prowadzenie przez uczestników WTZ „Dworek” kawiarni szpitalnej, czy filii biblioteki Książnicy Beskidzkiej dla pacjentów placówki.

W pikniku wzięli udział uczestnicy innych zaprzyjaźnionych placówek: WTZ „Felicitas” z Czechowic-Dziedzic, czy Środowiskowego Domu Pomocy „Podkowa” z Bielska-Białej oraz przedstawiciele instytucji, które na co dzień współpracują z Bielskim Centrum Psychiatrii "Olszówka". Wśród gości znaleźli się m.in. Andrzej Kamiński, wicestarosta bielski z radnymi powiatowymi. Powiat bielski jest organem prowadzącym dla Bielskiego Centrum Psychiatrii "Olszówka" w Bielsku-Białej. 

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.