Foto

  • 1 lutego 2024
  • 4 lutego 2024
  • wyświetleń: 17539

Wyjątkowe wydarzenie w Sejmie. Czechowiczanka w głównej roli

Pokaz specjalny sztuki "Mianujom mie Hanka" w Sejmie RP - 31.01.2024 · fot. Piotr Sobik i Agata Krypczyk
Z inicjatywy europosła Łukasza Kohuta odbył się w Sejmie pokaz specjalny sztuki "Mianujom mie Hanka" - w głównej roli wystąpiła mieszkająca w Czechowicach-Dziedzicach Grażyna Bułka. Na wydarzenie przybyło prawie 200 osób, wśród których znalazły się członkinie rządu - ministra ds. równości Katarzyna Kotula, wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus, a także wielu posłów, posłanek, senatorów i senatorek.

- To wielka sprawa, że spotykamy się właśnie w murach tego budynku. Budynku, który powinien jednoczyć wszystkich obywateli Polski. Tukej my som u sia. To je tyż nosz Parlamynt. Genau jak tyn we Brukseli czy we Strasburgu. Spotkanie w tym miejscu to znak, że nadeszła w Polsce prawdziwa zmiana - rozpoczął Łukasz Kohut.

"Mianujom mie Hanka" to sztuka o skomplikowanej historii pogranicza, widzianej oczami Ślązaczki. W roli głównej wystąpiła czechowiczanka Grażyna Bułka, aktorka Teatru Korez z Katowic.

Loading...


Na koniec swojego wystąpienia Łukasz Kohut zwrócił się z apelem do wszystkich parlamentarzystów i parlamentarzystek obecnych na sali o głosowanie za projektem uznania języka śląskiego za język regionalny i podsumował:

"Chcemy pokazywać, że Śląsk to nie tylko rolada, Korfanty i węgiel, ale bogactwo wielokulturowej Polski i prężnie rozwijający się gospodarczo region europejski. (...) Polska musi być otwarta na swoje mniejszości i musi być bardziej tolerancyjna. Taki kraj chcemy budować jako największa mniejszość etniczna w Polsce. Jako dumni obywatele Polski, ale o śląskiej tożsamości. 600 000 osób w Spisie Powszechnym zadeklarowało śląską etniczność. Chcemy opowiadać historię naszego regionu i wspólnie działać na jego rzecz".

Loading...

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.