Foto

  • 9 lutego 2024
  • 11 lutego 2024
  • wyświetleń: 16370

Drewno z czechowickich lasów trafia do Chin? Nadleśnictwo: to dezinformacja

Wycinka drzew w Zabrzegu - Czarnolesiu - 23.02.2023 · fot. Nadesłane przez czytelnika
Nadleśnictwo Bielsko opublikowało dane, które pokazują, gdzie trafia drewno pozyskiwane z lasów znajdujących się na jego terenie, także w gminie Czechowice-Dziedzice. Jak się okazuje, zdecydowaną większość surowca kupują polscy przedsiębiorcy.

Do polskich firm trafia 74% drewna z lasów znajdujących się w obrębie bielskiego nadleśnictwa. 25% odkupuje społeczność lokalna, a 1% trafia do odbiorców z krajów Unii Europejskiej.

Nadleśnictwo opublikowało też szczegółową tabelę z ilością surowca sprzedanego na przestrzeni lat:

Clipboard01


- Powszechnie przyjęło się powielane przez wiele osób powiedzenie, że pozyskiwane w lasach zarządzanych przez PGL LP drewno trafia do Chin. Wiele osób to powiedzenie bezkrytycznie powtarza przyczyniając się do wzrostu dezinformacji w tej sprawie - wyjaśnia Tomasz Gawęda, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Bielsko.

Jednocześnie dodaje, że Lasy Państwowe nie śledzą dalszych losów sprzedawanego drewna - jak głęboko jest przerabiane przez kupujące je firmy i dokąd dalej trafiają produkty z niego pochodzące.

mp, KR / czecho.pl

źródło: Nadleśnictwo Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.