Foto

  • 31 maja 2024
  • 3 czerwca 2024
  • wyświetleń: 3599

Pogrzeb biskupa Janusza Zimniaka. Jego ciało spoczęło w grobie zasłużonych kapłanów

Pogrzeb biskupa Janusza Zimniaka - 31.05.2024 · fot. www.diecezja.bielsko.pl
Kardynałowie i biskupi uczestniczyli 31 maja w katedrze w Bielsku-Białej w uroczystym pogrzebie biskupa pomocniczego seniora diecezji bielsko-żywieckiej Janusza Zimniaka. Ciało duchownego, który przeżył 90 lat, w tym 44 jako biskup i 68 jako prezbiter, spoczęło w grobie zasłużonych kapłanów na bielskim cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej.

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Wspólnie z metropolitą warszawskim nad trumną zmarłego hierarchy modlili się m.in. kard. Stanisław Dziwisz oraz arcybiskupi Adrian Galbas i Wiktor Skworc, a także biskupi: Roman Pindel, Piotr Greger, Zdzisław Fortuniak, Jan Kopiec, Grzegorz Olszowski, Paweł Socha, Marek Szkudło, Adam Wodarczyk.

Na początku Eucharystii bp Piotr Greger odczytał list kondolencyjny od papieża Franciszka.

- Papież Franciszek łączy się duchowo ze wszystkimi uczestnikami liturgii pogrzebowej, dziękując Bogu za gorliwą pasterską służbę świętej pamięci biskupa Janusza, którą podejmował dla dobra Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej, a wcześniej w diecezji katowickiej. Posługę łączył z pracą naukową i dydaktyczną w dziedzinie katechetyki, szczególnie zasłużony dla oświaty i wychowania. Prowadził wiernych do zbawienia, inspirowany swym pasterskim zawołaniem Ewangelizacji - ewangelizować i być ewangelizowanym - podkreślono w dokumencie popisanym przez sekretarza stanu kard. Pietro Paroliniego.

Odczytano także listy kondolencyjne od przewodniczącego KEP abp. Tadeusza Wojdy i metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

W imieniu prezydenta Bielska-Białej głos zabrał wiceprezydent Adam Ruśniak. Przypomniał, że jednym z pierwszych przystanków na kapłańskiej drodze Janusza Zimniaka była bielska parafia Trójcy Świętej. - Można zatem stwierdzić: to tu się wszystko zaczęło - dodał, nawiązując do słynnych słów Jana Pawła II. - Swoim pogodnym usposobieniem i otwartością potrafił siebie zjednywać ludzi - wspomniał przedstawiciel władz miasta.

Katechetka Anna Ficoń wyraziła wdzięczność za posługę biskupa Janusza, który określał zawsze siebie jako zaangażowanego w proces katechezy. - Jako długoletnia katechetka, którą przygotowywałeś do pracy w latach 1979-2010, pamiętam Twoje słowa sprzed 15 lat: Zostałem duszpasterzem dla katechetów i księży. Czy mi się udało? To trzeba zapytać ich. Dziś potwierdzam, że to się udało - zapewniła i dodała, że dla zmarłego duchownego katecheza była pasją i priorytetem. - Uczyłeś, że katecheza to głoszenie kerygmatu, spotkanie z Bogiem i świadectwo życia katechety. Angażowałeś się w nasze formacje, odwiedzałeś rekolekcje i zawsze znajdowałeś czas na rozmowy i porady - powiedziała.

- W imieniu diecezji bielsko-żywieckiej i rodziny chciałbym podziękować Bogu Wszechmogącemu za życie, życie łaski, za kapłaństwo, za całe posługiwanie biskupa Janusza Zimniaka - powiedział na koniec bp Roman Pindel, który poprowadził następnie kondukt pogrzebowy na pobliski cmentarz.

Wśród uczestników pogrzebu byli m.in. liczni księża, siostry zakonne, przedstawiciele najbliższej rodziny biskupa Janusza, katecheci i katechetki, reprezentanci władz miejskich i samorządowych, poczty sztandarowe, w tym także delegacja górników KWK "Piast" z orkiestrą.

mp, Zac / czecho.pl

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.