Foto

  • 11 czerwca 2024
  • 13 czerwca 2024
  • wyświetleń: 3520

Zmarł Henryk Malik, zasłużony związkowiec i kolejarz z Czechowic-Dziedzic

Zmarł Henryk Malik, zasłużony związkowiec i kolejarz z Czechowic-Dziedzic · fot. IPN
W piątek 7 czerwca w Bielsku-Białej zmarł Henryk Malik, działacz kolejowej "Solidarności" w Czechowicach-Dziedzicach i Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność", wieloletni chorąży sztandaru podbeskidzkiej "Solidarności". Miał 88 lat.

Henryk Malik
Henryk Malik · fot. IPN


Henryk Malik urodził się 24 marca 1936 r. w Zawoi. W latach 1955-1961 pracował jako robotnik w Walcowni Metali Dziedzice w Czechowicach-Dziedzicach, w latach 1962-1995 był maszynistą w Lokomotywowni PKP w Czechowicach-Dziedzicach.

6 września 1980 roku był współorganizatorem strajku socjalno-płacowego kolejarzy w Czechowicach-Dziedzicach w ramach protestu pracowników Dyrekcji Rejonowej Kolei Państwowych w Bielsku-Białej, od września 1980 r. był członkiem "Solidarności", współorganizatorem struktur "S" w PKP Czechowicach-Dziedzicach i ogniwach terenowych DRKP, członkiem Komisji Zakładowej w Lokomotywowni, Komisji Koordynacyjnej "S" Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Katowicach, a w październiku 1981 r. uczestnikiem I Zjazdu Delegatów Sekcji Krajowej Kolejarzy "S" we Wrocławiu.

Po 13 grudnia 1981 r. był kolporterem regionalnych wydawnictw podziemnych, m.in "Solidarności Podbeskidzia". W 1984 r. znalazł się w gronie organizatorów Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W październiku 1988 r. wszedł w skład Regionalnej Komisji Organizacyjnej "Solidarność" Regionu Podbeskidzie, współinicjatorem wznowienia jawnej działalności "S" w Lokomotywowni i Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Katowicach.

W latach 1988-1992 był członkiem KZ w Lokomotywowni i delegatem na Walne Zebranie Delegatów Regionu Podbeskidzie, a w latach 1992-1995 członkiem Zarządu Regionu Podbeskidzie. W latach 1989-2013 ofiarnie pełnił funkcję chorążego sztandaru regionalnej "S". Aktywnie działał także w Klubie Inteligencji Katolickiej, Towarzystwie Przyjaciół KUL i Akcji Katolickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Z żoną Bernadettą wychowali dziewięcioro dzieci.

W 2006 r. Henryk Malik został uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia", a w 2013 r. Krzyżem Wolności i Solidarności.

Pogrzeb śp. Henryka Malika odbędzie się w piątek 14 czerwca 2024 r. - rozpocznie się o godz. 10.00 żałobną Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy dworcu PKS (Bielsko-Biała ul. Traugutta 13), po której nastąpi przejazd na cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej.

mp / czecho.pl

źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.