Foto

  • 14 czerwca 2024
  • 19 czerwca 2024
  • wyświetleń: 915

Jakie są tajemnice emocji? Rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu

Rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu "Tajemnice emocji" · fot. Powiat bielski
- Chcemy pokazywać dzieciom, że nie ma emocji złych i dobrych, wszystkie są potrzebne. Ważne jest, jak sobie z nimi radzimy - mówi Agata Niemczyk, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Rozstrzygnięto 1. edycję konkursu "Tajemnice emocji" pod patronatem starosty Andrzeja Płonki. To propozycja dla uczniów 4. klas szkół podstawowych i starszych oraz szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu bielskiego.

Konkurs jest pretekstem, by porozmawiać z młodymi ludźmi o zdrowiu psychicznym. - To jest zadanie nas dorosłych - nauczyć dzieci i młodzież nazywać, rozpoznawać i radzić sobie z emocjami - mówi Agata Niemczyk o pomyśle konkursu, którego zadaniem było stworzenie plakatu lub gry karcianej. Pedagog przyznaje, że z dziećmi łatwiej rozmawia się na ten temat, niż z dorosłymi, bo mają w sobie więcej spontaniczności.

Wpłynęły 72 zgłoszenia, większość to plakaty wykonane różnymi technikami. - Otrzymaliśmy plakaty w formie mapy pomocy, wskazujące instytucje w którym znajdziemy pomoc, ale także sposoby radzenia sobie z problemami. Z niektórych prac, dzięki użytym kolorom, postaciom emocje aż się wylewały - mówi pedagog.

Z 6 gier karcianych większość, to tzw. gry memory polegające na dopasowaniu obrazów. "Mamy całe spektrum emocji. Karty trafią do gabinetów naszych terapeutów, będziemy ich używać w pracy z dziećmi"- mówi dyrektor powiatowej poradni. Z kolei plakaty zawisną na ścianach czechowickiej poradni. Wcześniej jednak będą jeszcze pokazywane na wystawie w miejscach publicznych.

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w gościnnej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Co ciekawe, nie było zwycięzców, pierwszych ani drugich miejsc. Byli nagrodzeni, wyróżnieni oraz autorzy prac zakwalifikowanych na wystawę, którą można było oglądać w czechowickiej bibliotece.

Uczniom gratulowali m.in. Bartłomiej Fajfer, członek Zarządu Powiatu (Nowa Inicjatywa), Ewa Kmiecik-Wronowicz, radna powiatowa (Nowa Inicjatywa) i szefowa czechowickiej biblioteki, a także organizatorzy z Powiatowej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej - Agata Niemczyk i Zespołu Szkół nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach- Magdalena Sobieska-Leśniak, dyrektor placówki. Uczniowie tej szkoły pokazali taniec pod tytułem "Wirujące emocje". Uroczystość uświetnił też występ przedszkolaków z czechowickiego Publicznego Przedszkola nr 8.

Organizatorzy już zapowiedzieli 2. edycję konkursu, która odbędzie się w przyszłym roku.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.