Foto

  • 5 lipca 2024
  • 10 lipca 2024
  • wyświetleń: 14285

Trwa przebudowa parku "Lasek" warta 6 000 000 zł. Inwestycja ma być gotowa jesienią

Przebudowa Parku Miejskiego "Lasek" · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Nowy skatepark w Parku Miejskim "Lasek" · fot. Materiały prasowe


Wizualizacje Parku Miejskiego "Lasek" po przebudowie · fot. Dokumentacja przetargowa
Trwa przebudowa Parku Miejskiego "Lasek" warta ponad 6 000 000 złotych. Raport z przebiegu inwestycji opublikował Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

W Czechowicach-Dziedzicach rewitalizacji poddawana jest kolejna przestrzeń parkowa. Po Parku Szwajcarska Dolina i Parku Świętej Barbary to "Lasek" będzie miejscem do spędzania wolnego czasu w otoczeniu zieleni.

W parku miejskim można już zauważyć zamontowane mini place zabaw. Kolorowe konstrukcje dostępne będą w sześciu punktach parku, gdzie najmłodsi znajdą takie atrakcje jak: mały domek na drzewie, strażacki kram, warsztat samochodowy, bujaki w kształcie motyla oraz koniczyny, a także kawiarenkę. W nowej odsłonie zaprezentuje się również duży plac zabaw z huśtawką wagową oraz górka rekreacyjna z dwiema zjeżdżalniami.

Przez park prowadzić będzie - wytyczona już - ścieżka pieszo-rolkowa, która docelowo pokryta zostanie czerwoną powłoką elastyczną na bazie żywic. W ogóle kolor czerwony będzie dominującym w "Lasku", w tym kolorze będzie także część ławek, które ustawione zostaną w półokręgach przy ścieżce.

Przebudowa Parku Miejskiego "Lasek"
Przebudowa Parku Miejskiego "Lasek" · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Wzdłuż linii parku utworzono nowe miejsca postojowe. Czechowicki magistrat podał, że przy ich budowie zastosowano tzw. geokratę. W sumie przy ulicach Słowackiego oraz Żwirki i Wigury jest 45 miejsc postojowych z geokraty, w tym 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych (przy ul. Żwirki i Wigury).

Wyraźnie zauważalne są już także prace przy wymianie oświetlenia. Poza standardowymi oprawami umiejscowionymi na słupie, punkty świetlne zamontowane będą również w gruncie. W parku ulokowanych zostanie 13 kamer.

W "Lasku" trwają także prace przy budowie tężni, główna konstrukcja została już wykonana. Będzie to tężnia zewnętrzna i wewnętrzna, na okres zimowy mechanizm zewnętrzny będzie wyłączany. Tężnię okalać będzie zbiornik wodny z przejściem w formie łukowej kładki. Alternatywą będą dwa przejścia po dużych kamieniach.

W parku miejskim będzie można nie tylko wypocząć, ale i skorzystać z urządzeń do rekreacji. Zamontowano już większość elementów siłowni terenowej, a dla miłośników kalisteniki dostępne będą urządzenia street workout`u, dodatkowo skatepark.

Zadanie obejmuje również działania związane z roślinnością, w tym m.in. prace pielęgnacyjne i wykonane już nasadzenia krzewów. Zamontowane zostaną domki dla jeży oraz budki dla nietoperzy. Przy wejściach do "Lasku" ustawione zostaną plansze informacyjne, tablice edukacyjne pojawią się także na terenie parku.

Koszt prac prowadzonych w "Lasku" to ponad 6 mln złotych, 5 mln zł stanowi dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych. Zadanie ma być gotowe jesienią.

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.