Gorące tematy

  • 28 października 2015
  • 1 listopada 2015
  • wyświetleń: 6542

Grabowski nominowany do nagrody

Dyrektor Kina Świt - Józef Grabowski, nominowany został do nagroda Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina.

Józef Grabowski · fot. Powiat Bielski


Józef Grabowski działalność społeczną rozpoczął w 1980 roku w Dyskusyjnym Klubie Filmowym "Puls". Jako jeden z jego założycieli miał znaczący wkład w zapoczątkowany proces zmiany profilu kulturalnego miasta. Od 1991 roku zarządza Kinem "Świt" w Czechowicach - Dziedzicach.

W początkowym okresie jego kierownictwa czechowicka placówka zdobywała nagrody "Złotego Progu" za najlepiej działające kino w Polsce, seanse biły rekordy frekwencji. Po nastaniu ery multipleksów wprowadził "Świt" w świat kin studyjnych, czym zbudował mu markę wśród koneserów i osób poszukujących filmu ambitnego.

Animator kultury, pomysłodawca wielu festiwali i imprez filmowych, takich jak Festiwal Dobrych Filmów, Tydzień Filmu Polskiego - Filmowe Polonica, Festiwal Filmów Sąsiedzi, Czechowickie Prezentacje Filmowe, Klasyczna Filmowa Jazda Obowiązkowa czy Non Fiction - Sztuka Dokumentu. Za swoją działalność na rzecz promocji kultury odznaczony nagrodami i odznaczeniami lokalnymi i ogólnopolskimi, m.in. nagrodą Promotio Urbis A.D.1997, nagrodą Tytan Pracy w kategorii Młodego Widza, przyznaną przez Filmotekę Narodową i Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych oraz tytułem Kiniarz Roku 2015.

Nagroda im. Ks. Józefa LondzinaNagroda im. Ks. Józefa Londzina - wielkiego patrioty, posła, działacza społecznego i samorządowego została ustanowiona przez Starostę Bielskiego z okazji 70. rocznicy śmierci księdza. Każda gmina powiatu bielskiego co roku nominuje do tej nagrody osobę lub grupę.

Patronem nagrody jest ksiądz prałat Józef Londzin, urodzony w Zabrzegu koło Czechowic-Dziedzic. Był to wielki kapłan, społecznik, patriota i poseł, działacz polski na Śląsku Cieszyńskim na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie ks. Józef Londzin jest patronem Zespołu Szkół w Zabrzegu. W rodzinnej wsi zbudowano ks. Londzinowi tuż przy kościele pomnik. W Zabrzegu działa również Stowarzyszenie jego imienia.

aka / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.