Gorące tematy

  • 6 listopada 2015
  • 13 listopada 2015
  • wyświetleń: 13937

Święto Niepodległości - zdjęcia

11 listopada, podobnie jak w całej Polsce, w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości.

Święto Niepodległości - 11.11.2015 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Wzorem lat ubiegłych, uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w "cieniu" pomnika na Placu Wolności w Czechowicach-Dziedzicach. Po meldunku harcerzy oraz przyrzeczeniu strzeleckim nowych strzelców, wykład na temat odzyskania niepodległości wygłosił historyk Grzegorz Wnętrzak, nauczyciel historii w Zespole Szkół "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce, w którym stał zburzony przez hitlerowców, przedwojenny Pomnik Wolności. Wśród licznych delegacji, kwiaty pod tablicą pamiątkową złożyli Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny.

Po sformowaniu pochodu uczestnicy uroczystości, wśród nich młodzież szkolna, przemaszerowali do kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie odbyła się, mająca wyjątkowo uroczystą oprawę, msza św. Po mszy poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przeszli na cmentarz parafialny. Tam, przy Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w obu wojnach światowych, po krótkiej modlitwie, ponownie złożono kwiaty.

Uroczystości zakończyły się pod tablicą upamiętniającą wymarsz legionistów, znajdującą się na ścianie budynku starej karczmy przy ulicy Legionów. To właśnie tam, w sierpniu 1914 roku, zebrali się ochotnicy z Dziedzic, Czechowic oraz okolicznych miejscowości, którzy wyruszyli do Legionów Polskich Marszałka Józefa Piłsudskiego.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.