Gorące tematy

  • 7 grudnia 2015
  • 11 grudnia 2015
  • wyświetleń: 8919

Niemiła niespodzianka dla pasażerów

13 grudnia w życie wchodzi nowy rozkład jazdy na kolei. Próżno w nim szukać bezpośredniego połączenia Czechowic-Dziedzic i Oświęcimia.

koleje śląskie, pociąg
Pociągi z Czechowic-Dziedzic nie dojadą już do Oświęcimia · fot. czecho.pl


Od połowy grudnia pociągi pasażerskie znikną z odcinka linii kolejowej Czechowice-Dziedzice - Oświęcim. Zarząd Województwa Małopolskiego wycofał się z współfinansowania połączenia, które obsługują Koleje Śląskie. Poszło o pieniądze.

- Decyzja zarządu Województwa Małopolskiego dotycząca ograniczenia oferty i dofinansowania w rozkładzie jazdy 2015/2016 połączenia relacji Katowice - Oświęcim wynika głównie z ograniczonych możliwości finansowych województwa, ale przede wszystkim niskiej rentowności i rosnącego deficytu na tej linii - tłumaczą urzędnicy ze stolicy Małopolski.

Koleje Śląskie, które obsługiwały połączenie, oświadczyły, że nie tylko są przygotowane do wykonywania tych przewozów, ale także wyrażają zainteresowane kontynuowaniem dotychczasowej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

- Po marcowych ustaleniach z małopolskimi władzami samorządowymi, zdążyliśmy już nawet zamówić w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. trasy dla tych pociągów. Jeszcze w kwietniu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego proponował kontynuowanie realizacji rozkładu jazdy w sezonie 2015/2016 i wysokość dofinansowania na zasadach zgodnych z umową przewozową na poprzedni rozkład jazdy. Wówczas była mowa o całej trasie, tj. Katowice - Oświęcim - Brzeszcze - Czechowice-Dziedzice. W sierpniu jednak otrzymaliśmy pismo z niepokojącą informacją, że Zarząd Województwa Małopolskiego zamierza ograniczyć ofertę przewozową w rozkładzie jazdy 2015/2016 tylko do stacji Oświęcim od strony Katowic. W praktyce oznacza to, iż organizator przewozu, jakim zgodnie z ustawą jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, nie zamierza zlecić wykonywania przedmiotowych przewozów kolejowych spółce Koleje Śląskie, a zatem nie będziemy mieli podstaw prawnych do uruchamiania pociągów na tym odcinku - czytamy w oświadczeniu zarządu spółki Koleje Śląskie.

Czy władze województw dojdą do porozumienia? Będziemy wracać do tej sprawy w następnych publikacjach.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.