Gorące tematy

  • 9 grudnia 2015
  • 12 grudnia 2015
  • wyświetleń: 7776

Pomnikowych rozważań ciąg dalszy

Pod koniec roku znów głośno zrobiło się o dwóch pomnikach w naszym mieście: istniejącym pomniku "Braterstwa Broni" oraz ciągle niezrealizowanej koncepcji odbudowy pomnika Wolności. Pat w sprawie monumentów trwa od 2008 roku.

pomnik braterstwa broni
Pomnik "Braterstwa Broni" w Czechowicach-Dziedzicach · fot. ab / czecho.pl


23 września 2008 roku Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach przyjęła uchwałę, która zakłada odbudowę zburzonego przez hitlerowców pomnika Wolności w miejscu pomnika Braterstwa Broni. Uchwała nie została zrealizowana, gdyż burmistrz kwestionuje jej poprawność.

- Uchwała jest źle skonstruowana, bo niemożliwe jest postawienie w jednym miejscu dwóch pomników - mówił kilka lat temu burmistrz Marian Błachut. Gospodarz gminy konsekwentnie tłumaczy, że w uchwale nie ma zapisu co gmina ma zrobić z pomnikiem Braterstwa Broni, a ponadto według porozumienia rządów Polski i Rosji nasz kraj ma zachować tego typu miejsca pamięci.

Tymczasem w ostatnim czasie włodarze kilku polskich miast postanowili usunąć pomniki hołubiące Armię Czerwoną. Przypomniał o tym na wrześniowej sesji Rady Miejskiej radny Karol Bielas. Rajca powołał się na sierpniowe orzeczenie Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Północ w sprawie stołecznego pomnika "czterech śpiących". Sędzia w uzasadnieniu podkreślił, że tego typu pomniki gloryfikują komunizm i tym samym powinny być usunięte.

- Czy w Czechowicach-Dziedzicach tzw. pomnik "Braterstwa Broni" nadal będzie zakłamywał historię. Przecież on także gloryfikuje komunizm, a tym samym narusza artykuł 13 Konstytucji RP - mówił Karol Bielas.

pomnik wolności
Pomnik Wolności. Źródła: materiały Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic (broszura z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę) oraz "Czechowice-Dziedzice. Przewodnik po mieście i sołectwach" Cz-Dz 2009.


W październiku odżył natomiast temat pomnika Wolności. W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oznajmił, że należałoby wrócić do tematu odbudowy pomnika Wolności. Według radnego Bartłomieja Fajfera pomnik niekoniecznie musi stać na miejscu monumentu "Braterstwa Broni", tylko mógłby zostać odbudowany na działce gminnej przy ulicy Niepodległości w rejonie Komisariatu Policji. Radny zadeklarował również przekazywanie połowy swojej diety na odbudowę pomnika Wolności. - To kuriozalne, że nasza gmina od wielu lat nie potrafi wydać ok. 100 tys. złotych na odbudowę pomnika Wolności - mówi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Sprawa dalej tkwi w martwym punkcie. W projekcie przyszłorocznego budżetu próżno szukać środków na demontaż pomnika Braterstwa Broni oraz budowę pomnika Wolności...

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.