Gorące tematy

  • 9 grudnia 2015
  • 12 grudnia 2015
  • wyświetleń: 9061

PG Silesia ma już pięć lat!

9 grudnia 2015 minęło 5 lat od momentu podpisania umowy rozporządzającej między spółką PG SILESIA a Kompanią Węglową, na mocy której PG SILESIA przejęła wszystkie operacje KWK "Silesia". W ciągu 5 lat upadająca i przeznaczona do likwidacji kopalnia przeszła głęboką restrukturyzację efektem czego może dziś stanowić przykład dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa.

pg silesia
Kopalnia PG Silesia · fot. bielsko.info


Jeszcze kilka lat temu KWK "Silesia", położona około 40 km od granicy polsko-czeskiej, została uznana przez władze Kompanii Węglowej za trwale nierentowną. W konsekwencji przeznaczono zakład do likwidacji. W 2009 roku kilku związkowców założyło spółkę pracowniczą PG SILESIA, której nadrzędnym celem stało się uratowanie kopalni i tak ważnych dla regionu miejsc pracy. Mając za sobą potężnego inwestora, jakim okazała się grupa ENERGETICKÝ A PRŮMYSLOVÝ HOLDING, a.s., PG SILESIA przystąpiła do przetragu na zakup KWK "Silesia". I tak po szeregu spotkań i negocjacji, 9 grudnia 2010 roku Kompania Węglowa i PG SILESIA podpisały umowę, dzięki czemu KWK ‘Silesia’ stała się całkowicie prywatną kopalnią.

W ciągu 5 lat czeska grupa EPH zainwestowała w rozwój kopalni ponad miliard złotych. Największe inwestycje zostały poczynione w latach 2011-2013, kiedy to zakupiono 4 kombajny chodnikowe
z wyposażeniem przodkowym oraz dwa najnowocześniejsze kompleksy ścianowe. Zmodernizowano także istniejącą infrastrukturę podziemną i wydrążono wiele kilometrów nowych wyrobisk. W tych również latach zmodernizowano Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla i wybudowano nowy podziemny zbiornik węgla. Początkiem 2013 roku do użytku pracowników oddano nowe łaźnie, a w okresie letnim uroczyście uruchomiono w pełni zmodernizowany szyb nr 2. Wszystkie te inwestycje miały na celu przywrócenie mocy wydobywczych ponad stuletniej kopalni.

PG Silesia, kopalnia, Famur, górnictwo
Kopalnia PG Silesia · fot. mat. prasowe


W ciągu 5 lat stan zatrudnienia zwiększył się z poziomu 738 pracowników (przejętych od Kompanii Węglowej w 2010 roku) do około 1 700 w chwili obecnej. W 2012 roku podpisano w PG SILESIA Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, dzięki czemu Spółka dysponuje nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu wynagradzania i zatrudniania pracowników. Wprowadzono także niespotykany w polskim górnictwie system pracy 24/7.

Mionione lata zaowocowaly także szeregiem nagród i wyróżnień dla PG SILESIA. Za rok 2012 Spółka została uhonorowana tytułem ‘Tego, który zmienia polski przemysł’, za wyznaczenie przez prywatnego inwestora - czeską grupę EPH - nowego kierunku kompleksowych zmian w górnictwie węgla kamiennego. Rok później PG SILESIA otrzymała tytuł "Lidera Społecznej Odpowiedzialności" w kategorii DOBRY PRACODAWCA. W 2014 roku wyróżniono kopalnię lokalną nagrodą gospodarczą ‘CZECHOSŁAW 2014’, przyznawaną firmom, które prowadząc działalność gospodarczą przyczyniają się do budowy pozytywnego wizerunku gminy, biorą aktywny udział w jej życiu społecznym, a ich działalność odbywa się z poszanowaniem etyki.

- PG SILESIA to szczególna kopalnia na mapie polskich zakładów górniczych. Determinacja załogi, ich walka o utrzymanie miejsc pracy, a także ogromne zaangażowanie w wykonywanie codziennych obowiązków już po przejęciu to przykład godny naśladowania. W ciągu ostatnich 5 lat PG SILESIA udowodniła, że warto było zainwestować miliony, by przywrócić życie tej kopalni. Dziś pomimo bardzo trudnej sytuacji na rynku węgla kamiennego w Polsce PG SILESIA stanowi wzór dobrze funkcjonującego i nowoczesnego przedsiębiorstwa. Dowodem na to jest fakt, że efektywność naszej kopalni to prawie tysiąc ton czystego węgla na pracownika - zatem jeden z najlepszych wyników w Polsce. I w tym kierunku będziemy podążać w kolejnych latach - chcemy być kopalnią nowoczesną, efektywną i co najważniejsze - bezpieczną - podsumował Michal Heřman, Prezes Zarządu PG SILESIA.

ab / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj