Gorące tematy

  • 20 grudnia 2015
  • wyświetleń: 5650

Odzew burmistrza ws. pociągów

Informacja o zawieszeniu kursowania pociągów pasażerskich na linii Czechowice-Dziedzice - Brzeszcze - Oświęcim wzbudziła spore zamieszanie wśród podróżnych. Mieszkańcy wystosowali petycję do Urzędu Marszałkowskiego. Działania podjął także burmistrz Marian Błachut, który zwrócił się do marszałka z prośbą o ponowne rozpatrzenie zasadności decyzji.

pociąg, koleje śląskie, pkp
Zawieszenie połączeń pasażerskich między Czechowicami-Dziedzicami a Oświęcimiem, to spory problem, zarówno dla mieszkańców naszej gminy, jak i miejscowości ościennych · fot. czecho.pl


- Trasa kolejowa, na której zamierzacie Państwo zawiesić kursy pociągów pasażerskich, to wyjątkowo ważne połączenie komunikacyjne na styku dwóch województw - małopolskiego i śląskiego. Ze względu na specyfikę naszego regionu, składającego się z miast i gmin silnie uprzemysłowionych i dobrze rozwiniętych gospodarczo, przemieszczanie się mieszkańców w drodze do pracy, czy szkół - zwłaszcza zawodowych - jest tu szczególnie duże - zauważa burmistrz Marian Błachut. - Połączenie kolejowe, będące alternatywą dla autobusów i prywatnych samochodów osobowych, jest niezwykle ważną częścią infrastruktury komunikacyjnej. Rezygnacja z niego wydaje się być nieuzasadniona, zwłaszcza w dobie, kiedy w całej Europie stawia się na ekologiczny, kolejowy transport pasażerski - dodaje.

Zawieszenie połączeń pasażerskich między Czechowicami-Dziedzicami a Oświęcimiem, to spory problem, zarówno dla mieszkańców naszej gminy, jak i miejscowości ościennych. Z dnia na dzień zostali oni pozbawieni wygodnego, bezpiecznego i zarazem niezawodnego środka transportu w postaci pociągu i zmuszeni do korzystania z komunikacji autobusowej. - Brak połączeń pasażerskich na tak newralgicznej trasie, przy słabej i wciąż niedostatecznie zmodernizowanej infrastrukturze drogowej, będzie miał ponadto negatywny wpływ na ocenę poziomu atrakcyjności całego regionu. I to zarówno dla już działających tu podmiotów gospodarczych, jak i dla potencjalnych inwestorów - zauważa burmistrz.

Marian Błachut surowo ocenia decyzję podjętą przez Urząd Marszałkowski - uważam, że decyzja o zawieszeniu połączeń jest najgorszą z możliwych. Być może bardziej właściwym byłoby podjęcie działań modernizacyjnych szlaku kolejowego oraz zmian organizacyjnych rozkładu jazdy, które zaowocowałyby przyciągnięciem nowych pasażerów... Zawieszenie połączeń to tymczasem krok w stronę stałej ich likwidacji. Z decyzji takich trudno się później wycofać, a odbudowanie samego połączenia, a zwłaszcza raz utraconego zaufania pasażerów, to sprawa niezwykle trudna.

Burmistrz poparł podjęte już działania mieszkańców naszego miasta i regionu i wniósł wniosek o ponowne rozpatrzenie zasadności decyzji o likwidacji połączeń kolejowych na trasie Czechowice-Dziedzice - Brzeszcze - Oświęcim. Przypominamy, że z dniem 13 grudnia kursowanie pociągów tej linii zostało zawieszone.

BM / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.