czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 2 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 4805

Podstępem przekroczyli granicę. Zatrzymano ich przy DK-1

Funkcjonariusze z placówki straży granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali w Czechowicach-Dziedzicach trzech cudzoziemców - Afgańczyka oraz dwóch Pakistańczyków - którzy do Polski dotarli nielegalnie podróżując w ukryciu. Do interwencji doszło w piątek, 29 lipca.

Nielegalni imigranci zatrzymani w Czechowicach-Dziedzicach
Nielegalni imigranci zatrzymani w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Śląski Oddział Straży Granicznej


- W związku z otrzymaną telefonicznie informacją o trzech cudzoziemcach poruszających się poboczem drogi krajowej w Czechowicach-Dziedzicach na miejsce skierowano patrol straży granicznej. Funkcjonariusze z placówki straży granicznej w Bielsku-Białej przeprowadzili wobec mężczyzn kontrolę legalności pobytu. W związku z tym, iż obcokrajowcy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, zostali zatrzymani - poinformował Szymon Mościcki ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

- Jeden z nich deklarował afgańskie obywatelstwo, natomiast pozostała dwójka - pakistańskie. W wyniku dalszych czynności służbowych, prowadzonych w obecności tłumacza, funkcjonariusze potwierdzili ich dane osobowe. Okazało się również, że wszyscy cudzoziemcy złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii - dodał przedstawiciel śląskiej straży granicznej.

Mężczyznom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w naczepie samochodu ciężarowego. Cudzoziemcy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 3 lat.

Na podstawie decyzji sądu obcokrajowcy zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Będą tam przebywać do czasu przekazania ich do państwa, w którym ubiegali się o ochronę międzynarodową, w ramach tzw. procedury dublińskiej.

mp / czecho.pl
źródło: Straż Graniczna w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.