czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 12 sierpnia 2022
  • 15 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 3835

Kładki jak nie było, tak nie ma. Budowa jest zagrożona?

Budowa kładki nad drogą krajową nr 1, na wysokości ulicy Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach, to inwestycja, na którą od kilku lat czekają mieszkańcy Czechowic Górnych. Jednak mimo kilku zapowiedzi i podawania konkretnych dat - budowa obiektu nadal się nie rozpoczęła. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza Czechowic-Dziedzic, Mariana Błachuta.

Reklama

DK-1, Kopernika, Skrzyżowanie, przejście, pasy
Przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu DK-1 z ulicą Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Przypomnijmy, na przestrzeni ostatnich dwóch lat padały już dwie konkretne daty powstania kładki pieszo-rowerowej nad drogą krajową nr 1, na wysokości ulicy Kopernika. W maju 2021 roku burmistrz Marian Błachut informował, że obiekt ma powstać do końca 2021 roku - pisaliśmy o tym tutaj. Z kolei 17 grudnia 2021 roku GDDKiA poinformowała nasz portal, że budowa kładki powinna nastąpić do września bieżącego roku - pisaliśmy o tym w tym artykule.

Warto także dodać, że w lutym spółka 7R, która jest inwestorem budowy kładki, zapowiadała, że jest gotowa do rozpoczęcia inwestycji. - Zgodnie z naszym wcześniejszym zobowiązaniem jesteśmy gotowi do budowy kładki dla pieszych przez drogę krajową nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach, w rejonie ulicy Kopernika. Opracowaliśmy już projekt budowlany kładki, uzgodniliśmy go z GDDKiA, uzyskaliśmy także wymaganą dla budowy kładki decyzję środowiskową. Kolejnym etapem jest uzyskanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), co wymaga wcześniej zawarcia porozumienia pomiędzy GDDKiA i gminą Czechowice-Dziedzice oraz przekazania 7R stosownych pełnomocnictw. Gdy tylko to nastąpi niezwłocznie przystąpimy do realizacji projektu - informował nas wtedy Michał Gołębiewski z biura prasowego krakowskiej spółki.

Mamy sierpień 2022 roku, wkrótce mija kolejny zapowiadany termin realizacji inwestycji, jednak kładki jak nie było, tak nie ma. Dlaczego? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Mariana Błachuta, burmistrza Czechowic-Dziedzic.

- Powodem opóźnienia w realizacji budowy kładki nad DK-1 jest długotrwała procedura dotycząca uzyskania prawomocnej decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej tzw. ZRID. Uzyskanie przedmiotowej decyzji wymaga uzyskania licznych opinii i uzgodnień, w tym pozytywnie zaopiniowanego projektu budowlanego dla kładki. Projekt budowy kładki dla pieszych w ciągu ulicy Kopernika uzyskał Decyzję Określająca Środowiskowe Uwarunkowania oraz został pozytywnie zaopiniowany przez Gminę Czechowice-Dziedzice i GDDKiA. W chwili obecnej, spełniając wymogi Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, zostaną wykonane geodezyjne podziały nieruchomości. Równolegle trwają prace polegające na uzyskaniu ostatecznej zgody gestorów na przebudowę sieci kolidujących z projektowaną inwestycją - poinformował nasz portal burmistrz Czechowic-Dziedzic.

- Gmina Czechowice-Dziedzice posiada obowiązującą umowę z inwestorem, na podstawie której przygotowana została dokumentacja projektowa budowy kładki. Ze względu na złożoność zadania przedmiotowa umowa musi zostać rozszerzona o aktualnie przygotowywane i uzgadniane dwie umowy. Pierwszą umową jest Porozumienie Gminy Czechowice-Dziedzice z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach dotyczące ustalenia zasad użyczenia pasa drogowego drogi krajowej na czas budowy kładki oraz finansowania i realizacji inwestycji przez inwestora - firmę 7R. Druga umowa dotyczy realizacji inwestycji drogowej pomiędzy Gminą Czechowice-Dziedzice a inwestorem - dodał samorządowiec.

Kładka ma powstać w miejscu przejścia dla pieszych przez drogę krajową nr 1 w rejonie ulicy Kopernika - to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na "dwupasmówce" w Czechowicach-Dziedzicach. W sobotę, 6 sierpnia doszło na nim do potrącenia pieszego, o czym informowaliśmy w tym artykule.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.