czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 30 października 2022
  • 1 listopada 2022
  • wyświetleń: 4971

Miliardowice mają relikwie świętych pastuszków z Fatimy!

Wprowadzenia do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Miliardowicach relikwii świętych - Hiacynty i Franciszka Marto - pastuszków z Fatimy, którym w 1917 objawiła się tam Matka Boża - dokonał 25 października biskup Piotr Greger. Wydarzenie odbyło się w przededniu 34. rocznicy poświęcenia miliardowickiej świątyni.

Reklama

Wprowadzenie do parafii w Miliardowicach relikwii pastuszków z Fatimy - 25.10.2022 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Relikwie wniosła do kościoła podczas Eucharystii w specjalnie zaprojektowanym relikwiarzu trójka dzieci. Młodzi parafianie ubrani byli w stroje nawiązujące do epoki, w której żyło dwoje kanonizowanych pastuszków.

Relikwiarz zaprojektowała Urszula Górnicka-Herma z Cieszyna. Dzieło wykonali Dorota i Dariusz Opalińscy - miliardowiccy parafianie.

Przed Mszą odbyła się adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i różaniec ze świętymi. W homilii biskup przywołał obraz ziarna gorczycy przybliżający dynamikę wzrostu królestwa Bożego.

- Pan Jezus zwraca uwagę, że źródłem owocności wszelkich naszych działań - indywidualnych i wspólnotowych - jest łaska Boża, niewidzialne, ale realne i skuteczne działanie samego Boga. Owoce tego procesu można dostrzec tylko oczyma wiary - przypomniał Piotr Greger.

Przestrzegł przed tym, by świadomość, iż całe nasze życie samo w sobie jest darem nie prowadziła do jakiejś bezczynności czy też braku współpracy człowieka z darem Bożej łaski.

- O tym wezwaniu do zaangażowania niech nam przypomina znak relikwii świętych Dzieci z Fatimy, które od dziś będą obecne w tym kościele. Kult relikwii osób wyniesionych na ołtarze nie może nam w żaden sposób przysłonić uwielbienia Boga. Nie wolno nam zatrzymać się na samych relikwiach. Ich obecność, poprzez wspomnienie błogosławionych Franciszka i Hiacynty, mają nas prowadzić do źródła wszelkiej świętości - Jezusa Chrystusa. Tylko tak rozumiana cześć oddawana relikwiom przyniesie nam duchowe korzyści. W znaku ich doczesnych szczątków nie ma już życia biologicznego, ale ciągle żyje w nich Chrystus. Niech żyje także w naszych sercach - wezwał na koniec hierarcha, który koncelebrował Mszę św. z proboszczem w Miliardowicach ks. Zygmuntem Mizią i jego poprzednikiem w tej funkcji ks. Wacławem Machurą.

Hiacynta i Franciszek Marto zostali beatyfikowani w 2000 r. w Fatimie przez św. Jana Pawła II podczas jego trzeciej, a zarazem ostatniej wizyty w Portugalii. Wydarzenie to nastąpiło 13 maja i zgromadziło ponad 1 mln wiernych z kraju i zagranicy. Niebawem też ruszyły prace przy procesie kanonizacyjnym dwójki portugalskich dzieci. Ostatecznie rodzeństwo Marto zostało ogłoszone świętymi w Fatimie 13 maja 2017 r. przez papieża Franciszka podczas jego dwudniowej wizyty. Odbywała się ona z okazji przypadającego wówczas stulecia objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości.

ar / czecho.pl

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.