czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Gorące tematy

  • 5 lutego 2023
  • 6 lutego 2023
  • wyświetleń: 2331

[Historyczne ciekawostki] Szkolne ławki z początku XX wieku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

W ramach naszego cyklu "Historyczne ciekawostki" tym razem przedstawiamy zdjęcia i historię eksponatów, które można znaleźć w czechowickiej Izbie Regionalnej. W najnowszym artykule bierzemy na tapetę ławki szkolne z początku XX wieku.

Reklama

Szkolne ławki z początku XX wieku
Szkolne ławki z początku XX wieku · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


Prezentowane ławki szkolne o metalowej konstrukcji pochodzą z początków XX wieku. Blat ławki to solidna, heblowana deska. W jego górnej części znajduje się rowek zapobiegający zsuwaniu się położonych tam przyborów szkolnych oraz otwór (lub dwa otwory), w którym umieszczano szklany kałamarz.

Tornister uczeń kładł na drewnianej półce pod blatem. Siedzenia o konstrukcji metalowej z przymocowanymi deseczkami podnoszą się, co umożliwiało sprawne wejście i wyjście z ławki. Ławki te przez dziesiątki lat służyły uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Czechowicach Dolnych. Ich solidna metalowa konstrukcja jest potwierdzeniem określenia, że wiek XX to także wiek stali.

Szkolne ławki z początku XX wieku
Szkolne ławki z początku XX wieku · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


Na ławkach eksponowane są dawne i nowsze przybory szkolne, zeszyty i podręczniki. Szczególnie cenna jest tabliczka do pisania rysikiem, która spełniała rolę współczesnego zeszytu. Służyła ona uczniom przez dwa lub trzy lata. Jej powierzchnia była niewielka, stąd uczeń chcąc zapisać kolejne zdanie lub działanie musiał poprzednie usunąć. Służyła do tego mała gąbka, która była przywiązana do tabliczki.

Do szkolnego wyposażenia ucznia należały między innymi kredki, ołówki, zeszyty, podręczniki, liczydło, suwak logarytmiczny, tornister itd. Wspólną ich cechą jest na pewno taniość wykonania. Chodziło o to, aby rodzice uczniów nie ponosili zbyt wysokich kosztów nauki swych pociech.

Ławki, a także inne eksponaty można zobaczyć w czechowickiej Izbie Regionalnej, która znajduje się w budynku MDK, przy ul. Niepodległości 42. Godziny otwarcia:
  • poniedziałek 12.00 - 20.00,
  • wtorek 8.00 - 16.00,
  • środa 8.00 - 16.00,
  • czwartek 8.00 - 16.00,
  • piątek 12.00 - 20.00.


Tel: (032) 215 32 85.

mp / czecho.pl

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj