Gorące tematy

  • 13 października 2024
  • 16 października 2024
  • wyświetleń: 7970

[Historyczne ciekawostki] Miejska Biblioteka Publiczna ma 75 lat. Zdjęcia z dziejów książnicy

W środę 16 września minęło 75 lat od powstania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Z tej okazji w ramach naszego cyklu "Historyczne ciekawostki" przedstawiamy dzieje tej placówki.

Miejska Biblioteka Publiczna ma 75 lat. Zdjęcia z dziejów książnicy · fot. Ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej


Dokładnie 16 września 1948 roku na wniosek ówczesnego burmistrza Franciszka Bartoszka Gminna Rada Narodowa podjęła uchwałę o otwarciu gminnej biblioteki w naszej miejscowości. Wypis z protokołu z posiedzenia Gminnej Rady:

"...Ob. Burmistrz omawiając sprawę otwarcia w Czechowicach-Dziedzicach biblioteki stawia wniosek, by podjąć uchwałę upoważniającą Zarząd Gminy do otwarcia jeszcze w tym roku biblioteki gminnej. Wniosek swój uzasadnia tem, że mając pretensje być miastem, nie możemy pozostać bez biblioteki gminnej, a poza tem chodzi o to byśmy bibliotekę otwarli prędzej niż miasto Bielsko... Wniosek ten został jednogłośnie przyjęty".

Miejska Biblioteka Publiczna ma 75 lat. Zdjęcia z dziejów książnicy
Miejska Biblioteka Publiczna ma 75 lat. Zdjęcia z dziejów książnicy · fot. Ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej


Biblioteka rozpoczyna działalność wiosną 1949 roku Kierownikiem zostaje Izabela Braun, która gromadzi książki - głównie z darowizn mieszkańców (pochodzące z przedwojennych bibliotek) - część przekazuje Ministerstwa Oświaty. Pierwsi czytelnicy przychodzą do gmachu Gminnej Rady Narodowej. Tam na 16 m2 - w pomieszczeniach przyziemia - znajduje się pierwsza placówka biblioteczna. Na koniec 1949 roku zgromadzono 656 książek. Zapisanych jest 230 czytelników.

W 1956 roku Biblioteka wynajmuje lokal w budynku prywatnym Państwa Kopciów przy obecnym Placu Jana Pawła II (obecnie sklep).

Miejska Biblioteka Publiczna ma 75 lat. Zdjęcia z dziejów książnicy
W latach 1956-1990 siedziba biblioteki mieściła się w pomieszczeniu u pana Kopcia. · fot. Ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej


W 1972 roku kierownikiem biblioteki zostaje Eryka Miłosz. 1 marca 1982 roku na stanowisko dyrektora Biblioteki zostaje powołana Ewa Kmiecik-Wronowicz. Następuje rozwój placówki - biblioteka jest coraz bardziej widoczna na kulturalnej mapie regionu.

Historia biblioteki to także historia kolejnych jej filii, które prężnie działają w regionie.

Od początku swojego istnienia biblioteka boryka się z trudnościami lokalowymi, które szczególnie są odczuwalne przy prężnie rozwijającej się działalność kulturalnej. O bardzo trudnej sytuacji lokalowej mówiono już początkiem lat 70. Wtedy to, po raz pierwszy, Miejska Rada Narodowa w 1974 roku podejmuje uchwałę o budowie gmachu Biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna ma 75 lat. Zdjęcia z dziejów książnicy
Miejska Biblioteka Publiczna ma 75 lat. Zdjęcia z dziejów książnicy · fot. Ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej


Mając na uwadze bardzo trudne warunki lokalowe - w czerwcu 1981 roku bibliotece przekazano teren wraz z budynkiem przy ówczesnej ulicy Bieruta (obecnie Niepodległości). Do budynku przeniesiono administrację, Dział Gromadzenia, Czytelnię dla Dorosłych i Dzieci, Oddział Dziecięcy, Dział Instrukcyjny. Według zapowiedzi, biblioteka zajmująca 278 m2, miała znajdować się tam przejściowo przez trzy lata. Przetrwała 39 lat.

I wreszcie nadchodzi ten dzień: 13 lipca 2017 roku - podpisanie umowy na budowę nowoczesnej biblioteki przy ul. Paderewskiego. Akt Inauguracyjny dla pamięci przyszłych pokoleń - podpisano i wmurowano na placu budowy 8 maja, w Dniu Bibliotekarza, w 2018 roku.

Katarzyna Wituś

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj