czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 24 lipca 2021
  • wyświetleń: 2294

"Rajskie lasy" - najnowsza książka Zdzisława Nowrotka

Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic wydało kolejną w wakacyjnym czasie książkę, tym razem Zdzisława Nowrotka pod tytułem "Rajskie lasy". Tytuł w oczywisty sposób nawiązuje do znanego z urody lasu na Podraju, ale autor nie pominął przedstawienia innych zadrzewionych terenów Górnego Lasu, Podkępia, Zbijowa, Czarnolesia, Zabrzega, Ligoty.

"Rajskie lasy" - najnowsza książka Zdzisława Nawrotka
"Rajskie lasy" - najnowsza książka Zdzisława Nowrotka · fot. Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic


Książka zaskakuje wieloma elementami, po pierwsze autor w niekonwencjonalny sposób przedstawił w niej okoliczne lasy, dowodzi, że oprócz "klimatycznych" zakątków czy drzew o baśniowych kształtach, są tam także miejsca pamięci, kapliczki, stanowiska archeologiczne, rezerwat przyrody, miejsca osnute legendami. Są one przedstawione w reportażach oraz podaniach i legendach.

Jest także "leśna" poezja, napisana specjalnie dla tego wydania przez Adama Gumułę. Istotną wartość stanowi część albumowa książki, w której zgromadzono aż 275 wysokiej jakości fotografii, które ze względu na jakość, kolorystykę, formę, liczne asocjacje tematyczne mogą stać się prawdziwą ucztą dla oka, ale także wyobraźni. Po przeczytaniu książki niewątpliwie pojawi się pytanie, czy Czechowice-Dziedzice to miasto tylko przemysłowe, czy coraz bardziej ekologiczne? Książka może zmienić pogląd w tej sprawie. Metaforyczny tytuł nie wydaje się zatem przesadny.

Książkę wydano nakładem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Organizacją projektu zajął się Jacek Cwetler, a partnerem wydawnictwa jest Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach. Książka posiada 324 strony oraz 320 fotografii.

Pozycja "Rajskie lasy" jest dostępna w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic (Izbie Regionalnej), Księgarni na Lesisku, ulica Kolejowa 7, u autora oraz na plenerowych akcjach i spotkaniach.

mp / czecho.pl, źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.