czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 9 grudnia 2021
  • wyświetleń: 267

Jak wybrać idealny szablon CV?

Materiał partnera:

Każdy z nas z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym dokumentem jest nasz własny życiorys czyli CV. To właśnie dzięki niemu możemy otworzyć sobie drogę do wymarzonej kariery i upragnionego stanowiska, jednak warto również wziąć pod uwagę to, że nieodpowiednio skomponowane CV, może sprawić, że nigdy nie otrzymamy upragnionego telefonu od rekrutera. Jednak wraz z postępującą cyfryzacją, mamy coraz więcej możliwości i coraz większą pomoc w zakresie kreowania i tworzenia tego niezwykle ważnego dokumentu. Obecnie w sieci możemy znaleźć wiele szablonów CV, dzięki którym przygotowanie własnego życiorysu będzie jeszcze łatwiejsze. Niemniej jednak, spośród tak ogromnej różnorodności i bogactwa szablonów, warto wiedzieć, jak wybrać ten idealny.

Jak wybrać idealny szablon CV?


Idealny szablon CV- możliwości kreowania dokumentówIdealny szablon CV umożliwi nam w dość prosty, a także szybki sposób skutecznie przygotować nasz życiorys. Jednak jaki powinien być tytułowy, idealny szablon CV? Otóż zanim zdecydujemy się na konkretną stronę z kreatorem, warto wziąć pod uwagę to, czy umożliwia nam ona spore możliwości w zakresie wyboru odpowiedniego wzoru. Jest to niezwykle istotna kwestia, która tak naprawdę może zaważyć na tym, czy rekruter zainteresuje się naszym CV, czy po prostu pośle je od razu do kosza. Niekiedy kreatory CV umożliwiają nam jedynie dostęp do najprostszego szablonu, co jest ogromnym błędem. Idealny szablon CV powinien występować w kilku lub nawet kilkunastu wersjach, tak by każdy użytkownik mógł wybrać ten wzór, który jego zdaniem wygląda na jak najbardziej profesjonalny. Warto jednak w tej kwestii zachować umiar, szczególnie jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi grafikami komputerowymi. Z szablonami CV bardzo łatwo można bowiem przesadzić, a wówczas uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast profesjonalnego wyglądu, nasz dokument będzie zbytnio przeładowany różnorodnymi rozwiązaniami graficznymi, a takie CV z pewnością nie zachwyci rekrutera, który będzie mieć problem ze znalezieniem odpowiednich informacji w dokumencie.

Idealny szablon CV pozwoli na umieszczenie odpowiednich sekcji w życiorysieKolejną niezwykle istotną cechą, o której powinniśmy pamiętać wybierając odpowiedni szablon CV jest to, by dawał on nam możliwość na umieszczenie odpowiednich sekcji. Często zdarza się tak, że najprostsze szablony CV umożliwiają nam jedynie dodanie podstawowych sekcji takich jak np. dane osobowe, wykształcenie, historia zawodowa. Niestety, w nowoczesnym i dobrze przygotowanym CV takie sekcje nie są już wystarczające. Obecnie rekruterzy wymagają również, by w dokumencie znalazł się również krótki opis kandydata, a także miejsce z wyszczególnionymi kompetencjami miękkimi, czy nawet osiągnięcia zawodowe, odbyte szkolenia i kursy, zdobyte certyfikaty czy nawet miejsce na zainteresowania i przyszłe cele zawodowe. Jak widać więc, nowoczesne CV jest o wiele bardziej rozbudowanym dokumentem, który jednocześnie musi zostać zawarty w niezwykle kompaktowej i estetycznej formie. Warto więc pamiętać, że idealny szablon CV powinien umożliwić nam dodanie kolejnych sekcji, a przy tym nie powinien nas ograniczać z ich ilością.

Idealny szablon CV pozwoli na zapis dokumentu w różnych formatachIdealny szablon CV to również taki, który umożliwi nam zapis dokumentu w różnych formatach. Najczęściej kreatory dają nam szanse zapisania życiorysu w formacie doc. lub w popularnym i łatwym do odczytu formacie PDF. Niestety, pamiętajmy, że obecnie wysyłanie CV odbywa się drogą elektroniczną, a niektóre firmy mogą wymagać tego, by przesłany do nich dokument zapisany został w innym, niż dwa najpopularniejsze i wyżej wymienione formaty. Oczywiście, można przekonwertować dokument, jednak wówczas nie tylko może stracić on wiele na jakości i zmienić całkowity układ strony, ale przede wszystkim my, stracimy na tym dużo czasu. Idealny szablon CV nie powinien więc ograniczać nam możliwości zapisu dokumentów w różnorodnych formatach.

Czy idealny szablon CV powinien być darmowy?Darmowe szablony CV cieszą się ogromną popularnością. Oczywiście nikt z nas nie chce płacić za to, że dostanie on możliwość przygotowania dokumentu. Okazuje się, że idealny szablon CV może, jednak nie musi być darmowy. Nie da się ukryć, że panuje przekonanie iż płatne kreatory CV dają użytkownikom znacznie większe możliwości w zakresie kreowania dokumentu. Jednak obecnie, nawet darmowe szablony CV dają spore możliwości i nie odstają zbytnio od płatnych odpowiedników. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli zależy nam na tym, by nasze CV wyglądało maksymalnie profesjonalnie i było pod każdym względem dopracowane, to być może lepszym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z płatnego kreatora CV. Jednak jeśli posiadamy chociażby podstawowe umiejętności graficzne to z pewnością możemy skorzystać z darmowego szablonu CV, który pozwoli nam nadać życiorysowi odpowiednią formę, a także zadba o układ strony, a następnie można go we własnym zakresie odpowiednio dopracować. Tak więc idealny szablon CV oczywiście może być darmowy, jednak nie jest to wcale obowiązkowe.