czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 13 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1619

"Przepraszamy". Jest oświadczenie kurii po doniesieniach Onetu

W czwartek późnym popołudniem kuria diecezji bielsko-żywieckiej wydała oświadczenie w sprawie doniesień medialnych, w których znalazły się informacje dotyczące odpowiedzi diecezji na pozew przeciwko niej, który został skierowany przez Janusza Szymika. Jego pełną treść publikujemy poniżej.

Kuria, diecezja, biskup, bielsko żywiecka, kościół
"Przepraszamy". Jest oświadczenie kurii po doniesieniach Onetu · fot. mp / czecho.pl


Przypomnijmy, portal Onet dotarł do odpowiedzi na pozew przeciwko kurii diecezji bielsko-żywieckiej, który skierował Janusz Szymik molestowany w dzieciństwie przez księdza pedofila. Kuria w Bielsku-Białej m.in. chce, aby sąd sprawdził, czy pokrzywdzony Janusz Szymik jest homoseksualistą i czy relacja z księdzem nie była w związku z tym dla niego źródłem satysfakcji. Więcej o tym portal czecho.pl pisał tutaj. Poniżej oświadczenie kurii diecezji bielsko-żywieckiej w tej sprawie.

Oświadczenie odnośnie do pozwu przeciw Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Odnosząc się do informacji, które pojawiły się w ostatnich dniach w mediach chcemy jednoznacznie podkreślić, że działania Diecezji Bielsko-Żywieckiej nie mają na celu pomniejszania odpowiedzialności sprawcy, który dopuścił się przestępstwa wobec osoby małoletniej, a tym bardziej przerzucania winy na Pokrzywdzonego. Czyny przestępcze, których dopuścił się ks. Jan W. zostały dowiedzione przez proces kościelny, który rozpoczął bp Roman Pindel, a który zakończył się dekretem karnym zatwierdzonym przez Kongregację Nauki Wiary w Watykanie.

Obecnie Pan Janusz, korzystając z przysługujących mu praw, z powództwa cywilnego pozwał Diecezję Bielsko-Żywiecką o zadośćuczynienie. W treści dokumentu, który jest odpowiedzią na pozew nie powinny się znaleźć pytania dotyczące orientacji seksualnej Pokrzywdzonego oraz sugerujące "czerpania przez niego satysfakcji". Przepraszamy Pana Janusza oraz wszystkie osoby zgorszone doniesieniami medialnymi. Dążąc do usunięcia wszelkich wątpliwości, na polecenie Biskupa Romana Pindla wniosek dowodowy w tym zakresie zostanie doprecyzowany w najbliższym czasie, aby można było ustalić okoliczności istotne dla prawidłowego rozstrzygnięcia Sądu Cywilnego przy uwzględnieniu wrażliwości Pokrzywdzonego i poszanowaniu Jego godności.

Centrum Informacyjno-Medialne
Diecezji Bielsko-Żywieckiej


Dziś informowaliśmy także, że w niedzielę, 16 stycznia Strajk Kobiet Bielsko-Biała organizuje protest przed bielską kurią. Ponadto sprawę odpowiedzi na pozew Janusza Szymika przeciwko kurii skomentowała także Państwowa Komisja do spraw Pedofilii. Więcej o tym piszemy tutaj.

mp / czecho.pl
źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.