czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 27 stycznia 2022
  • 30 stycznia 2022
  • wyświetleń: 4876

Biblioteka w czasach pandemii. Jakie są statystyki MBP za 2021 rok?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

2021 rok był pierwszym "pełnym" rokiem funkcjonowania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach w nowej siedzibie przy ulicy Paderewskiego. Czy liczba książek zwiększyła się? Czy więcej osób wypożycza wolumeny z czechowickiej MBP? O dane poprosiliśmy w placówce.

mbp, biblioteka, książki, książka
Biblioteka w czasach pandemii. Jakie są statystyki MBP za 2021 rok? · fot. mp / czecho.pl


Jak poinformowano portal czecho.pl w MBP, w 2021 roku biblioteka wypożyczyła 288 215 zbiorów, w tym 20 170 to zbiory audiowizualne - audiobooki, płyty DVD oraz CD z muzyką. Jednak to nie wszystko. - MBP oferuje swoim czytelnikom do wypożyczenia 2 Czytaki z wgranymi 1200 książkami oraz dostęp do platformy cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych AKADEMICA. Dzięki dostępowi do platformy Legimi oraz EbookPoint BIBLIO zaobserwowano znacznie większe zainteresowanie kodami umożliwiającymi czytanie online. Czytelnicy bardzo chętnie zgłaszają się po kody umożliwiające im miesięczne korzystanie z baz LEGIMI i EbookPoint BIBLIO. Korzystający z LEGIMI czytelnicy wypożyczyli łącznie ponad 1500 pozycji - poinformowano nasz portal w placówce.

Ilu czytelników miała czechowicka Miejska Biblioteka Publiczna w 2021 roku i czy ta liczba zwiększyła się w porównaniu do poprzednich lat? - Nasze dane wykazują, że końcem 2021 roku mieliśmy 9459 zarejestrowanych czytelników. Ich liczba zmienia się. W stosunku do poprzednich lat nastąpił ich spadek, co niestety jest tendencją ogólnokrajową. My upatrujemy przyczyn tego stanu m.in. głównie ze względu na likwidację 3 filii miejskich oraz pandemię COVID-19, a także po prostu w zmianie lokalizacji. Żyjemy szybko, zabiegani, wielu z naszych czytelników nie zdążyło jeszcze, wśród codziennych obowiązków znaleźć chwili, by poznać nowe miejsce biblioteki. Liczymy, że spotkamy się z nimi już wkrótce. Każda zmiana wymaga czasu, by ją oswoić, przyjąć i po prostu polubić. Jakkolwiek cieszy fakt, że w stosunku do lat ubiegłych różnica w liczbie czytelników nie jest wielka - wyjaśnia MBP.

Czechowice,CzechowiceDziedzice,Centrum,Biblioteka,Góry,Beskidy,MBP,LoveCzecho,LoveSilesia,fotodnia
Biblioteka w czasach pandemii. Jakie są statystyki MBP za 2021 rok? · fot. czecho.pl


W 2021 roku czechowickiej książnicy dał się we znaki lockdown. - W ubiegłym roku biblioteka była zamknięta przez COVID-19 tylko 19 dni - jednak nie pozostawiliśmy czytelników bez dostępu do zbiorów. Dzięki temu, że mamy książkomat oraz wrzutnię, nasi bibliotekarze na bieżąco obsługiwali czytelników zdalnie. Codziennie książkomat wypełniany był po brzegi - wszystkie 43 skrytki były zajęte a w każdej mogło być do 5 pozycji. Gdy tylko zwalniała się skrytka, pracownicy biblioteki uzupełniali ją książkami i płytami dla kolejnych czytelników - podkreśla Miejska Biblioteka Publiczna. Warto dodać, że z książkomatu korzysta miesięcznie około 250 czytelników, a np. z selfcheck’a w 2021 roku skorzystało 2462 czytelników.

Liczba książek w MBP Czechowice-Dziedzice systematycznie rośnie mimo coraz mniejszego budżetu na zbiory. Na koniec 2021 roku książki w wersji papierowej to 213 604 woluminy, a audiobooki - 5266 egz. Najwięcej książek zakupionych w zeszłym roku to pozycje z literatury pięknej dla dorosłych. Analizując strukturę wypożyczeń zauważyć można zainteresowanie czytelników właśnie literaturą piękną, z naciskiem na powieści autorów polskich piszących: kryminały - Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, Max Czornyj czy Ryszard Ćwirlej; powieść obyczajową wydawaną w cyklach - Ałbena Grabowska, Joanna Jax, Gabriela Gargaś, Katarzyna Michalak, Krystyna Mirek czy Magdalena Witkiewicz. Dużym zainteresowaniem cieszę się również publikacje poświęcone tematyce II wojny światowej (powieści/wspomnienia/literatura popularno-naukowa). Tytuły takie jak: "Tatuażysta z Auschwitz" Heather’a Morissa, "Moje przyjaciółki z Ravensbrück" Magdy Knedler czy Mario Escobara "Dzieci żółtej gwiazdy".

mbp, biblioteka, książki, książka
Biblioteka w czasach pandemii. Jakie są statystyki MBP za 2021 rok? · fot. mp / czecho.pl


Zakupione nowości wydawniczych to około 53% beletrystyka, 30% książki dla dzieci i młodzieży, 17% popularno-naukowe. Coraz większa grupa czytelników korzysta z nowej funkcjonalności w katalogu internetowym integro, jaką jest dezyderata - zaproponowanie książki do zakupu. Udało się zrealizować około 80% propozycji czytelników, które stanowiła przede wszystkich literatura popularnonaukowa oraz poradniki (najwięcej z takich dziedzin jak medycyna, psychologia).

W bibliotece przy ul. Paderewskiego można znaleźć także czasopisma. - Prenumerujemy czasopisma o różnym zasięgu i tematyce. Gromadzimy zarówno czasopisma ogólnopolskie, jak np. dziennik Rzeczpospolita oraz regionalne takie jak Gazeta Czechowicka czy Kronika Beskidzka. W naszych zbiorach znajdują się czasopisma o różnej częstotliwości wydań - mamy dzienniki, tygodniki, miesięczniki i kwartalniki. Czasopisma przeznaczone są dla różnych grup wiekowych, począwszy od dzieci poprzez młodzież i dla dorosłych. Staramy się, żeby nasza prenumerata była bogata jeśli chodzi o różnorodność tematyczną. Posiadamy prasę opiniotwórczą, kulturalną, hobbystyczną, popularnonaukową czy kobiecą - wylicza MBP.

Spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią - 9.06.2021
Spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią - 9.06.2021 · fot. Jarek Janek Barański / Facebook Szymona Hołowni


W 2021 roku nie zapomniano także o licznych warsztatach oraz spotkaniach. Wśród nich były m.in. spotkania autorskie z Justyną Chrobak, Magdaleną Walą oraz Szymonem Hołownią. Nie zabrakło także wystaw, festiwalu oraz pikniku. 2021 rok to również początek Klubu Czytelniczego "Drugie Dno". - Z uwagi na trwającą pandemię COVID-19, możliwości prowadzenia działalności animacyjnej przez biblioteki zostały mocno ograniczone, niemniej jednak udało się zorganizować kilka ciekawych warsztatów, wykładów i spotkań w formule online lub też stacjonarnie. Gdy tylko mogliśmy, w zgodzie z panującymi obostrzeniami, zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa, zapraszaliśmy czytelników do naszej Sali Warsztatowej czy Sali Spotkań. Gdy nie mogliśmy spotkać się twarzą w twarz, spotykaliśmy się online - podsumowuje Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj