Najnowsze

  • 11 lutego 2022
  • wyświetleń: 1439

Powstało Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Naukowcy z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie od dwóch lat pracują nad stworzeniem portalu internetowego Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. W całości będzie on gotowy do końca 2022 roku, jednak już teraz można korzystać z pierwszych zeskanowanych i udostępnionych w internecie materiałów. Wkrótce znajdą się w nim także archiwa z diecezji bielsko-żywieckiej.

Powstało Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej
Powstało Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej · fot. www.diecezja.bielsko.pl


Projekt Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej realizuje Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich. Do końca 2022 roku w Internecie udostępnionych zostanie ponad tysiąc jednostek archiwalnych wchodzących w skład trzech zasobów archiwalnych o unikalnym znaczeniu naukowym, kulturowym i historycznym: Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Archidiecezji Lwowskiej oraz archiwów parafialnych diecezji bielsko-żywieckiej. Przez trzy lata wykonanych zostanie ponad pół miliona najwyższej jakości skanów, które następnie zostaną opublikowane w serwisie Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej.

Zgodnie z harmonogramem projektu, w grudniu 2021 na stronie udostępniono pierwsze materiały pochodzące z zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej. Wśród opublikowanych na stronie zasobów znalazły sięm.in. akta wizytacji biskupich, księgi konsystorskie z okresu staropolskiego orazActa officialia, Acta episcopalia i Libri ordinationum.

Powstało Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej
Powstało Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej · fot. www.diecezja.bielsko.pl


- Akta wizytacji biskupich to zbiory protokołów wizytacyjnych i dokumentów dotyczących wizytacji parafii i dekanatów przez miejscowych ordynariuszy. Zawierają szereg szczegółowych opisów parafii i świątyń: począwszy od patronatów i wezwań, przez stan zachowania obiektów sakralnych i plebańskich, opis wyposażenia, obecność szkół i szpitali parafialnych, a skończywszy na zaleceniach powizytacyjnych. Akta te są prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat poszczególnych parafii archidiecezji lwowskiej - wyjaśnia Centrum Informacyjno-Medialne diecezji bielsko-żywieckiej.

Materiały dostępne są pod adresem http://www.caak.upjp2.edu.pl

mp / czecho.pl

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.