czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 1 grudnia 2022
  • wyświetleń: 342

Praca zmianowa - co to takiego?

Materiał partnera:

Ze względu na potrzeby organizacyjne, w niektórych firmach obowiązuje praca zmianowa. Dzięki temu wszelkie procesy odpowiedzialne za jej sprawne funkcjonowanie mogą być realizowane w sposób nieprzerwany. Aby jednak było to możliwe, na warcie zawsze musi pozostawać zespół wykwalifikowanych pracowników, wobec których pracodawca ma pewne obowiązki. Co warto wiedzieć na temat pracy zmianowej?

praca zmianowa


Czym charakteryzuje się praca zmianowa?Reguły rządzące pracą zmianową zostały ściśle określone w Kodeksie pracy. Według definicji jest to wykonywanie obowiązków zawodowych zgodnie z ustalonym odgórnie rozkładem czasu pracy, który po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni wymaga zmiany pory świadczenia pracy przez pracowników. Praca zmianowa może być stosowana zarówno w podstawowym, jak i równoważnym systemie czasu pracy. Tym, co ją charakteryzuje, jest oczywiście stałe wymienianie się członków zespołu na tych samych stanowiskach.

Jakie są modele pracy zmianowej?Sprawne funkcjonowanie firmy może narzucać na pracowników konieczność świadczenia obowiązków zawodowych o różnych porach. Wśród wyróżnionych modeli znajdują się: system nieciągły (czyli praca na dwie zmiany z przerwą w nocy i na koniec tygodnia), system półciągły (gdzie praca odbywa się na trzy zmiany z przerwą na koniec tygodnia) oraz praca w ruchu ciągłym (polegająca na pełnieniu obowiązków przez 24 godziny we wszystkie dni tygodnia). Z kolei praca zmianowa w równoważnym systemie czasu pracy przyjmuje formę świadczenia obowiązków służbowych przez 12 godzin w trakcie dwóch dni, po których następuje jednodniowy odpoczynek.

Organizacja pracy w systemie zmianowym zazwyczaj obowiązuje w firmach z branży produkcyjnej. Pozwala on także utrzymać sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstw gastronomicznych czy trudniących się hotelarstwem. Jeżeli więc poszukujesz dla siebie pracy zmianowej, koniecznie zajrzyj na portal Pracuj.pl i zyskaj dostęp do najlepszych ogłoszeń z całej Polski!

Praca zmianowa a przywileje pracownikaPraca zmianowa rządzi się swoimi zasadami, wymuszając na pracodawcy konieczność zapewnienia zatrudnionym nieprzerwanego odpoczynku od pracy. W trakcie doby powinien on wynosić 11 godzin, z kolei w trakcie tygodnia 35 godzin. Niekiedy jednak tryb ten wymaga obecności pracownika w siedzibie firmy także w niedziele. W tym przypadku jednak może on liczyć na dodatkowe wynagrodzenie lub udzielenie innego dnia wolnego.