Najnowsze

  • 17 września 2022
  • wyświetleń: 2119

Gmina nie będzie miała nowych pomników przyrody. Decyzja radnych

Do czechowickiej Rady Miejskiej trafił wniosek grupy mieszkańców Czechowic-Dziedzic w sprawie uznania trzech drzew za pomniki przyrody. Nad uchwałami w tej sprawie pochylili się członkowie RM podczas sierpniowej sesji.

Nasza gmina zyska kolejny pomnik przyrody? Jest wniosek
Gmina nie będzie miała nowych pomników przyrody. Decyzja radnych


Przed podjęciem uchwał w sprawie uznania drzew za pomniki przyrody, wnioskami grupy mieszkańców zajmowała się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji. Jak przypomnieli jej członkowie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 4 grudnia 2017 roku w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody kryterium umożliwiającym uznawanie drzew za pomniki przyrody jest określony obwód drzewa lub "wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, występowanie w skupiskach, w tym w alejach lub szpalerach, pokrój lub inne cechy morfologiczne, a także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe".

Po posiedzeniu komisji projekty uchwał skierowano do Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Pierwsza z nich dotyczyła uznania wierzby białej na Osiedlu "Dziedzice" za pomnik przyrody. Jak zadecydowali czechowiccy radni - nie zasługuje on na uwzględnienie z powodów zawartych w uzasadnieniu.

- Zgodnie z opinią dendrologiczną, zleconą na wniosek komisji, obwód pnia drzewa na wysokości 130 cm wynosi 564 cm, jego wysokość 28 m, a rozpiętość korony 16 x 17 m. Wiek drzewa szacowany jest na ok. 40 lat. Z makroskopowego opisu drzewa wynika, że duży obwód pnia jest efektem zrostu na poziomie odziomków trzech drzew na początku ich wzrostu. Drzewo rośnie w skupinie drzew pochodzących z samosiewu, na jej skraju w tzw. ścianie lasu. Wierzba wpisana jest w zwartą ścianę wysokich drzew i jest rozpoznawana jedynie po zdecydowanie grubszym pniu, który można zobaczyć wyłącznie z bliskiej odległości. W ocenie rzeczoznawcy, jest to stosunkowo młode drzewo, które należy potraktować jako ciekawostkę przyrodniczą, jednak podniesienie go do rangi pomnika przyrody nie ma uzasadnienia - wyjaśnili radni w uzasadnieniu.

- Komisja wskazała, że pomniki przyrody ustanowione na terenie gminy to najczęściej solitery, mocno wyróżniające się w środowisku. Wnioskowana do objęcia ochroną wierzba biała rośnie w terenie trudno dostępnym, w skupisku innych drzew i jest mało wyeksponowana. Drzewo to nie wyróżnia się na tle innych drzew będących pomnikami przyrody na terenie gminy - dodali członkowie czechowickiej Rady Miejskiej.

Druga z uchwał dotyczyła uznania za pomnik przyrody lipy drobnolistnej w rejonie ul. Ochodzkiej w Ligocie. Wnioskowana do objęcia ochroną prawną w formie ustanowienia pomnika przyrody lipa drobnolistna w rejonie ul. Ochodzkiej w Ligocie rośnie na grobli rzeki Iłownicy na gruntach będących własnością PGW Wody Polskie. Również i ten wniosek, według czechowickich radnych, nie zasługiwał na uwzględnienie z powodów zawartych w uzasadnieniu.

- Zgodnie z opinią dendrologiczną, zleconą na wniosek komisji, obwód pnia lipy drobnolistnej w rejonie ul. Ochodzkiej na wysokości 130 cm wynosi 432 cm, wysokość drzewa - 31 m, a rozpiętość korony - 16 x 13 m. Korona zasadnicza posadowiona jest na wysokości około 20 m i jest nieregularna. Stan fitosanitarny drzewa jest dostateczny z tendencją do pogorszenia z uwagi na rozległy, otwarty ubytek zlokalizowany u podstawy korony. Drzewo rośnie w  skupisku innych drzew, a jego korona jest mało wyeksponowana, gdyż zlewa się z koronami sąsiednich drzew. Drzewo jest rozpoznawane jedynie po zdecydowanie grubszym pniu - możemy przeczytać w uzasadnieniu.

- Wnioskowana do ochrony prawnej lipa drobnolistna w rejonie ul. Ochodzkiej w Ligocie jest atrakcyjnym przyrodniczo drzewem i choć spełnia kryterium obwodu drzewa, to nie ma uzasadnienia do podniesienia jej do rangi pomnika przyrody. O walorach przyrodniczych i krajobrazowych decyduje w tym przypadku nie pojedyncze drzewo, ale cała skupina drzew. Korona drzewa jest nieregularna i mało widoczna, gdyż zlewa się z innymi drzewami, przez co nie wyróżnia się na tle innych drzew oraz krajobrazu. Drzewo nie posiada także innych wyjątkowych walorów kulturowych lub historycznych - dodali radni stwierdzając, że "w związku z tym, lipa drobnolistna w rejonie ul. Ochodzkiej w Ligocie nie spełnia kryteriów uznania jej za pomnik przyrody".

- Jednocześnie, mając na uwadze walory przyrodnicze drzewa, komisja wnioskuje do Burmistrza o wystąpienie do PGW Wody Polskie o objęcie ochroną lipy drobnolistnej w rejonie ul. Ochodzkiej w Ligocie w czasie planowanej przebudowy wałów przeciwpowodziowych rzeki Iłownicy - podsumowali członkowie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji czechowickiej Rady Miejskiej.

Ostatnia z uchwał dotyczyła dębu szypułkowego przy ul. Konopnickiej w Czechowicach-Dziedzicach za pomnik przyrody. jak czytamy w dokumencie, wniosek "nie zasługuje na uwzględnienie z powodów zawartych w uzasadnieniu".

- Dąb szypułkowy przy ul. M. Konopnickiej rośnie na terenie prywatnej posesji w narożu działki od strony Przedszkola Publicznego nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 8 w Czechowicach-Dziedzicach. Drzewo rośnie na terenie ogrodzonym, a dostęp do niego aktualnie możliwy jest tylko od strony ww. posesji. Obwód pnia dębu wynosi 340 cm, a drzewo posiada symetryczną i rozłożystą koronę oraz prosty pień. Ze względu na lokalizację drzewo jest niewidoczne z miejsc ogólnodostępnych - stwierdzono w uzasadnieniu uchwały.

- Organ, który ustanowi ochronę danego obiektu odpowiada za utrzymanie tego drzewa w należytym stanie sanitarno-technicznym, w sposób zapewniający bezpieczeństwo dla przyległych terenów i obiektów. W związku z tym, w przypadku ustanowienia pomnika przyrody, gmina będzie odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa na terenach przyległych. W celu wykonania tego obowiązku odpowiednie służby odpowiedzialne za utrzymanie tego obiektu muszą mieć zapewniony stały dostęp do danego drzewa bez konieczności uzgadniania każdorazowego wejścia na teren obiektu z właścicielem, co w tym przypadku jest niemożliwe. Z uwagi na brak bezpośredniego dostępu do wnioskowanego dębu niezasadnym byłoby obejmowanie drzewa ochroną prawną - dodali samorządowcy.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.