czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Najnowsze

  • 15 listopada 2022
  • 20 listopada 2022
  • wyświetleń: 14131

"Towarzystwo Maciejowe". Jezuita molestował nastolatki

Serwis kwartalnika "Więź" opublikował reportaże o krakowskim jezuicie Macieju Sz., który w przeszłości miał molestować nastolatki. Do sytuacji miało dochodzić przed laty między innymi w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach.

Reklama

ksiądz, kościół, koloratka, religia
"Towarzystwo Maciejowe". Jezuita molestował nastolatki - zdj. ilustracyjne · fot. sxc.hu


Autorką reportażu "Towarzystwo Maciejowe" jest Paulina Guzik, redaktorka Redakcji Katolickiej TVP, adiunkt na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, ubiegłoroczna laureatka Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka.

W dwuodcinkowym reportażu, którego pierwszy odcinek został opublikowany w poniedziałek, 14 listopada w serwisie internetowym kwartalnika "Więź", opisuje krzywdy psychiczne, duchowe i seksualne wyrządzone młodym dziewczynom przez charyzmatycznego duszpasterza młodzieży, jezuitę Macieja Sz. I bezradne próby zmierzenia się z tym przez kolejnych prowincjałów.

Jak możemy przeczytać w reportażu, w 2007 roku, po skończonej probacji, Maciej Sz. trafił do Czechowic-Dziedzic. Tutaj odwiedzała go Wiktoria, 16-letnia członkini jezuickiego duszpasterstwa z Kłodzka. Podczas spotkań o. Maciej wykorzystywał ją seksualnie. W 2008 roku rozpoczęło się wykorzystywanie seksualne Niny, wówczas od pół roku pełnoletniej już dziewczyny z Czechowic-Dziedzic. Proceder trwał niemal całą jej maturalną klasę.

- Ojciec Maciej przez cały czas stopniowo zmniejszał dystans, zawsze siadał obok mnie lub mojej koleżanki. Więc wtedy było to dla mnie już normalne, że choć w salce jest pięć kanap, to on siedzi obok mnie. Tamtego dnia jednak po raz pierwszy mnie przytulił. Ja się rozpłakałam - i wtedy po raz pierwszy ojciec wziął mnie na kolana, zaczął mnie dotykać. Pytał mnie, jak się wtedy czuję. Ja byłam przerażona, ale z drugiej strony tak bardzo byłam sparaliżowana, że kompletnie nie wiedziałam, jak mam na to zareagować i ze strachu w tym trwałam i nie przerywałam tego - opisuje Nina cytowana przez serwis wiez.pl.

- Potem zawsze kiedy kolejny raz pojawiałam się po szkole w salce, już stało się normalne, że ojciec siedzi obok mnie, coś mi opowiada, zaczyna mnie przytulać. Zdarzało się, że sadzał mnie na kolanach i w tym kontakcie stopniowo coraz więcej barier zaczynało być łamane - wspomina Nina na łamach serwisu internetowego kwartalnika.

Gdy w 2009 roku Nina zobaczyła, że zagrożona jest kolejna dziewczyna, zgłosiła swoją krzywdę prowincjałowi, ojcu Wojciechowi Ziółkowi. Prowincjał spotkał się z nią osobiście i zakazał o. Maciejowi pracy z młodzieżą. Prowincjał Ziółek nie podjął jednak żadnych kroków przewidzianych przez kanoniczne prawo karne, wysłał jednak Macieja Sz. "za karę" do domu rekolekcyjnego "Górka" w Zakopanem - jako duszpasterza apostolstwa trzeźwości. Według prawa kanonicznego "kara" ta jednak nie jest w sensie ścisłym karą.

- O. Ziółek nie szuka innych pokrzywdzonych - jak mówi - z szacunku dla Niny, która zgłaszając sprawę, chciała ją zamknąć. Wraz z socjuszem, o. Jakubem Kołaczem, wiedzą o istnieniu niepełnoletniej ofiary. Nie podejmują jednak starań, by ją odnaleźć i - zgodnie z obowiązkiem - zgłosić do Stolicy Apostolskiej. W Zakopanem o. Maciej szybko staje się jednym z głównych rekolekcjonistów w znanym jezuickim ośrodku. W ramach indywidualnego kierownictwa duchowego trafiają do niego również młode kobiety - czytamy w reportażu.

Odcinki reportażu:


Imiona skrzywdzonych kobiet zostały zmienione.

Loading...


We wtorek, 15 listopada oświadczenie w sprawie publikacji kwartalnika Więź wydała Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Jego pełną treść publikujemy poniżej.

Oświadczenie rzecznika w sprawie publikacji w Więzi

W związku z publikacjami Więzi dotyczącymi wykorzystywania kobiet przez jednego z naszych współbraci, jako jezuici z Prowincji Polski Południowej wyrażamy ubolewanie, że doszło do takich sytuacji. Współczując ofiarom zdajemy sobie sprawę, że cierpienia, którego te osoby doświadczyły przez wyrządzoną im krzywdę, nie jest łatwo uleczyć. Pragniemy okazać gotowość udzielenia wszelkiej pomocy osobom pokrzywdzonym.

Od lat przykładamy wielką wagę do ochrony przeciw wykorzystywaniu seksualnemu. Zależało nam, by pomóc autorce, red. Paulinie Guzik, w przeanalizowaniu sprawy. Wierzymy, że opisywana sprawa, niezależnie od zastosowanych procedur i podjętych już działań, pozwoli nam wyciągnąć kolejne wnioski w zakresie badania przyjętych zgłoszeń oraz organizowania naszej działalności duszpasterskiej tak, by mogła odbywać się zawsze z zachowaniem wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa.

Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z Prowincji Polski Południowej, prosimy o zgłaszanie informacji o takich zachowaniach do naszej Kurii:

Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego
Mały Rynek 8
31-041 Kraków
Tel.: +48 12 428 15 00
Email: curiapme@jezuici.pl

o. Damian Mazurkiewicz SJ
Rzecznik prasowy Prowincji

mp / czecho.pl

źródło: www.wiez.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.